.
.
.

پهپاد ایرانی باردیگر به ناو هواپیمابر آمریکایی در خلیج نزدیک شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی سرفرماندهی نیروی دریایی آمریکا در خلیج دوشنبه 14 اوت اعلام کرد که یک پهپاد ایرانی بازهم در حرکتی خطرناک به نیروهای آمریکایی در آّب‌های خلیج نزدیک شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سروان یان مک‌کاناهویی، سخنگوی ستاد نیروی دریایی آمریکا در بحرین طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «با وجود ارسال چندین پیام رادیویی برای برقراری ارتباط و حفظ فاصله، از ایستگاه کنترل کننده این پهپاد پاسخی گرفته نشد و پهپاد از چراغ‌های پروازی استفاد نکرده و چندین بار از فاصله 300 متری ناو هواپیمابر نیمیتز و کشتی‌های اسکورت کننده آن عبور کرد».

او افزود: «عدم استفاده از چراغ‌های استاندار پروازی از سوی این پهپاد ایرانی هنگام پرواز شبانه و نزدیک شدن آن به ناو هواپیمابر آمریکایی، وضعیت خطرناکی با احتمال درگیری بالقوه بوجود آورد که با مقررات و قوانین دریانوردی بین‌المللی مطابقت ندارد».

این حادثه یک هفته بعد از آن روی داد که یک پهپاد دیگر ایرانی به گونه‌ای خطرناک به کشتی‌های آمریکایی در خلیج نزدیک شده بود.

نیروی دریایی آمریکا هفته گذشته اعلام کرد یک جنگنده «هورنت اف» 18 در روز 8 اوت هنگام فرود بر روی عرشه ناو هواپیمابر با یک پهپاد ایرانی روبرو شد. وضعیت این پهپاد به گونه‌ای بود که در آستانه برخورد با با جنگنده قرار گرفت که با مانور جنگنده از برخورد جلوگیری شد.

این چهاردهمین همین تقابل خطرناک بین نیروهای آمریکایی و ایرانی از ژانویه 2017 تا به امروز است.