.
.
.

ویدیو.. نادیده‌انگاری زبان عربی در فرم مدارس اهواز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فعالان مدنی عرب فیلمی را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد در فرم‌های ثبت‌نام کودکان در مدارس ایران و به ویژه در مناطق عربی، نام زبان عربی از لیست زبان‌های غیرفارسی حذف شده است.

یک شهروند عرب اهوازی که برای ثبت‌نام کودک خود به یکی از مدارس اهواز مراجعه کرده، با فرمی مواجه شده که در آن از زبان‌های ترکی و لری به عنوان زبان‌های غیرفارسی یاد شده و زبان عربی که زبان اکثریت ساکنان "استان خوزستان" است از این فهرست حذف شده است.

فعالان عرب این موضوع را "تلاشی عامدانه" برای محو هویت عربی در منطقه توصیف می‌کنند. شیما سیلاوی، کنشگر حوزه حقوق بشر به "العربیة.نت" گفت: «رژیم ایران سال‌هاست به صورت عامدانه وجود مردم عرب را انکار کرده و برای تحقیق این مهم از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است.»

اقدامات ایران در زمینه نفی وجود مردم عرب در ایران به اقدامات داخلی محدود نشده و در مجامع بین‌المللی نیز این رویه ادامه دارد.

در همین‌باره سازمان حقوق بشر اهواز چندی پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد، كه دولت جمهورى اسلامى ایران در گزارش کاملی که توسط " كمیته حقوق بشر در قوه قضائیه ایران"، درباره "اقوام و اقلیت‌ها" تهیه شده و در دوره نهم کارگروه ویژه موضوعات مرتبط با "اقلیت‌های سازمان ملل" که در روزهای 24 و 25 نوامبر 2016 در مقر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو برگزار شد، توزیع کرد، نام عرب‌های اهواز را حذف کرده و هیچ اشاره‌ای به وجود عرب‌ها در ایران نکرد.

شیما سیلاوی که در آن نشست سازمان ملل حضور داشته و سخنرانی او توسط نماینده ایران قطع شد، دلیل این اقدامات ایران در سطوح بین‌المللی را ناکام کردن تلاش‌های فعالان عرب برای رساندن صدای مردم‌شان به جهان و پرده برداشتن از آنچه او "جنایات رژیم ایران" نامید، دانست.

منی سیلاوی، معاون دبیرکل سازمان سازمان ملت‌های بدون نماینده (UNPO) در امور آزادی عقیده و مذهب نیز در این‌باره به "العربیة.نت" گفت: «حذف نام زبان عربی از یک فرم ثبت‌نام مدارس و یا حذف نام مردم عرب و استان از یک گزارش بین‌المللی، نقض آشکار حقوق یک ملت و تلاشی برای انکار واقعیت وجودی این ملت است. سازمان ملل، نهادهای بین‌المللی و محققان و کنشگران بی‎طرف نیز این اقدامات ایران را رصد کرده و دریافته‌اند که رژیم ایران با ملت عرب مشکل دارد.»

معاون دبیرکل سازمان سازمان ملت‌های به رسمیت شناخته نشده افزودن نام زبان‌های ترکی و لری در فرم ثبت‌نام مناطق عربی را تلاشی از سوی ایران دانست که هدف از آن نشان دادن این موضوع به جهان است که ایران وجود اقوام مختلف را محترم می‌شمارد، لیکن به گفته او «رسوایی به بار آمده در نتیجه حذف نام عرب‌های اهواز از گزارشی که ایران به سازمان ملل ارائه کرد، کمیته حقوق بشر قوه قضائیه ایران را ناچار به حذف این گزارش از وبسایت خود کرد.

منی سیلاوی همچنین به این موضوع که در پایگاه رسمی سازمان ملل تاکید شده که «برای تقویت توسعه پایدار، محصلین باید امکان آموزش به زبان‌های مادری و دیگر زبان‌ها را داشته باشند. زبان‌های بومی به ویژه زبان اقلیت‌ها، انتقال فرهنگ‌ها، ارزش‌ها و دانستنی‌های سنتی همه نقش مهمی در تقویت توسعه پایدار دارند» اشاره کرد و نادیده‌انگاری عامدانه زبان مادری مردم غیرفارس را یکی از دلایل عقب‌ماندگی ایران دانست.

براساس دانشنامه بریتانیکا بیش از نیمی از مردم خوزستان را عرب‌ها تشکیل می‌دهند. علاوه بر مردم عرب که به زبان عربی سخن می‌گویند، مندائیان ساکن اهواز نیز به زبان عربی سخن می‌گویند. صابئین مندایی گروهی از مردم اهواز و جنوب عراق هستند که در کرانه رودها زندگی می‌کنند. زبان آنان یکی از لهجه‌های زبان آرامی و به مانند زبان عربی جزو زبان‌های سامی است. امروزه اکثریت آنان به زبان عربی سخن می‌گویند و زبان مندائی تنها کاربرد دینی دارد.

پیش از این حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر سابق آموزش و پرورش ایران تعداد دانش‌آموزان دو زبانه این کشور را 70 درصد مجموع دانش‌آموزان ایران اعلام کرده بود.