.
.
.

یک فرمانده سپاه: آمریکا قصد اجرای نسخه لیبی براى ایران را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پادسداران ایران، دوشنبه 7 اوت، با تکذیب اعطای اجازه بازرسی از مراکز نظامی ایران، گفت آمریکا «قصد اجرای نسخه لیبی» براى ایران را دارد.

به گزارش خبرگزارى فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران، حاجی زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر ادعای بازرسی از مراکز نظامی کشور، گفت: «پاسخ واضح است، ما چنین اجازهای به آن‌ها نخواهیم داد».

وی افزود: «در سپاه به عنوان قدرت برتر نظامی منطقه از دولت حمایت می‌کنیم که بتواند در برابر زیاده خواهی دشمنان به ویژه آمریکا بایستد».

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تاکید کرده: «آمریکایی‎ها با ترفندهایی مثل تحریم و فشار و عملیات روانی، به دنبال خلع سلاح ما هستند و قصد اعمال نسخه لیبی برای کشور ما را دارند اما همچنین اجازه‌ای به آن‌ها نخواهیم داد».

این در حالى است که خبرگزاری آسوشیتدپرس هفته پیش به نقل از مقام‌هایی گزارش داده بود که دولت آمریکا قصد دارد با استفاده از اهرم بازرسی، رویکرد جدی در اجرای برجامدر پیش گیرد و راه را برای مذاکره دوباره درباره فراهم سازد.

على اکبر ولایتی مشاور سیاست خارجی رهبر جمهوری اسلامی ایران ، روز شنبه 14 مرداد در این باره به خبرنگاران گفته بود که مراکز نظامی جزو حریم امنیتی جمهوری اسلامی است و آمریکا به این مراکز راه نخواهد یافت.

بر اساس گزارش اسوشیتدپرس ، توماس شانون، معاون وزیر خارجه آمریکا در جریان آخرین نشست کمیسیون برجام در وین این موضوع را با همتایان اروپایی خود در میان گذاشت.

به توافق هسته‌ای که ژوئیه 2015 میان ایران و جامعه جهانی منعقد شد، «برجام» گفته می‌شود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو شد.

البته برخی تحریم‌ها از جمله در زمینه فعالیت‌های موشکی و نظامی، پابرجا ماند که در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، درج شده است.

گفتنى است ایالات متحده و سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا ، پرتاب آزمایشی موشک ماهوارهبر سیمرغ توسط ایران را مغایر با قطعنامه 2231 شورای امنیت آن سازماندانستند و آن را محکوم کردند.