.
.
.

تهران: ایران در نقض برجام پیشقدم نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه 7 اوت 2017، در نشستی با خبرنگاران، با اشاره به فعالیت‌های موشکی کشورش گفت که این بحث داخلی، دفاعی و بازدارنده است و هیچ مغایرتی با قطعنامه 2231 ندارد.

قاسمی افزود: «مباحث مطرح شده در این زمینه بی‌ربط و بی‌جا است که به دلیل بدخواهی آنها به خاطر توان ایران بخصوص توان دفاعی ایران مطرح می‌شود».

قاسمی گفت: «بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا ادامه دارد و اقدامات اخیر آمریکا این دیوار را تا حدی بلندتر کرد».

به گزارش خبرگزاری فارس، قاسمی اظهار داشت که ایران در نقض برجام پیشقدم نخواهد شد و برای حفظ آن تلاش خواهد کرد.

به توافق هسته‌ای که ژوئیه 2015 میان ایران و جامعه جهانی منعقد شد، «برجام» گفته می‌شود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو شد.

البته برخی تحریم‌ها از جمله در زمینه فعالیت‌های موشکی و نظامی، پابرجا ماند که در قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد، درج شده است.

اظهارات قاسمی در باره عدم نقض برجام ار سوی ایران، در واکنش به سخنان تهدید آمیز اخیر مقامات آمریکا در باره آزمایش‌های موشکی ایران ایراد شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین تصریح کرد ایران بازگشت به مذاکره مجدد درباره برجام و مسائل هسته‌ای نخواهد داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیش از این بارها به صراحت مخالفت خود با توافق هسته‌ای ایران که در دوره باراک اوباما در ایالات متحده منعقد شد را اعلام کرده بود. او در دوران تبلیغات انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا وعده داد این توافق را پاره کند.

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ، تحریم‌های متعددی علیه ایران وضع شد. در آخرین این تحریم‌ها، برخی افراد و نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران و برنامه‌های موشکی ایران تحریم شدند.

دولتمردان آمریکا ایران را به دلیل نقشی که در بی‌ثباتی و ناامنی منطقه خاورمیانه دارد و همچنین به دلیل نقشی که در سوریه و یمن ایفا می‌کند بارها به شدت مورد انتقاد داده‌اند. در همین راستا رکس‌ تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا و جیمس متیس وزیر دفاع این کشور وعده دادند که سیاست‌های آمریکا در قبال ایران تغییر کرده و با سیاست‌های پیشین این کشور متفاوت خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم