.
.
.

مراسم تنفیذ ریاست جمهوری.. خامنه‌ای: از نظر مخالفان آشفته نشوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی، به دولت او توصیه کرد تا از نظرات مخالفان آشفته نشود.

در این مراسم، روحانی هم بر «تعامل سازنده و موثر با جهان» تاکید کرد.

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی، صبح پنجشنبه 3 اوت، با حضور مسئولان نظام و مهمانان خارجی، توسط علی خامنه‌ای تنفیذ شد. بدین ترتیب دومین دوره از ریاست‌جمهوری حسن روحانی در ایران، رسما آغاز شد.

خامنه‌ای در سخنرانی خود، ده توصیه به روحانی کرد. «امانت دانستن مسئولیت و امانتداری آن»، «اولویت بندی در برنامه ریزی ها و هزینه کردها بویژه تلاش برای ریشه‌کنی فقر و فساد» و «حرکت براساس برنامه ششم»، سه توصیه او به دولت آینده ایران بود.

او در توصیه چهارم گفت: «اتحاد ملت را مهم بشمارید و حفظ کنید و مراقب باشید، التهاب آفرینی و دو دستگی مضر میان مردم ایجاد نشود».

رهبر ایران همچنین گفت: «بگذارید مردم با سلایق مختلف، زندگی آرامی در کنار یکدیگر داشته باشند».

حسن روحانی مخالفان زیادی در میان اصولگرایان دارد که هر از چند گاهی، تنش میان آن‌ها بالا می‌گیرد.

خامنه‌ای در توصیه پنجم خطاب به روحانی و دولت آینده، گفت: «از نظرات مخالف آشفته نشوید، زیرا در کارها و وظایف سنگین، نقص وجود دارد و باید با پذیرش و تحمل انتقاد، اجازه دهید منتقدین، دیدگاه‌های خود را بیان کنند».

او در توصیه بعدی خود، دولتمردان را به رفتن به میان مردم و برقراری ارتباط بی واسطه با آنان سفارش کرد.

توصیه هشتم خامنه‌ای، از یاد نبردن دشمنیِ دشمنان بود که گفت: «همواره در تصمیم گیری‌ها و تعامل های بین‌المللی به یاد داشته باشید که دشمن همه توان خود را برای نابودی شما به کار گرفته است و از هر بهانه‌ای هم استفاده می‌کند.

او همچنین بر لزوم کار قوی و جهادی و حساب شده در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، دفاعی و حفظ هویت اسلامی و انقلابی برای مقابله با ترفندها و بهانه‌های بدخواهان و پاسخ به آن‌ها تاکید کرد.

«توکل به خدا» آخرین توصیه خامنه‌ای به روحانی بود.

تاکید روحانی بر «تعامل سازنده و موثر با جهان»

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری اعلام کرد که در چهارسال آینده، «با اعتماد به نفس بیشتر از گذشته بر تعامل سازنده و موثر با جهان در چارچوب قانون اساسی» ادامه خواهد داد.

او در سخنان خود، بار دیگر توافق اتمی وین را «نشانه حسن نیت ایران و تعامل» دانست و گفت که «کشور ما اگرچه از سر عزتمندی، هزینه استقلال خود را می‌پردازد، اما هیچگاه تحمیل انزوا را از سوی دشمنان نمی‌پذیرد».

رئیس‌جمهوری ایران همچنین با اشاره به نتایج انتخابات ریاست جمهوری گفت که «صدای مردم را باردیگر شنیده‌ایم و باید به امید و اعتماد آنان با همه وجود توجه کنیم». وی در این انتخابات با 23 میلیون و 500 هزار رای ،57درصد آرا، پیروز شد.

سخنان حسن روحانی درحالی بیان شد که نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی از توافق اتمی وین با عناوینی چون «خسارت» نام می‌برند و از سیاست‌های خارجی دولت شدیدا انتقاد می‌کنند.

حسن روحانی در سخنان روز پنجشنبه خود همچنین تاکید کرد که «بعد از پایان انتخابات فصل همدلی آغاز شده است وقت آن است که در سایه اسلام با استفاده از تمام توان خود کارآمدی نظام را ارتقا دهیم تا رضایت مردم را به دست آوریم».

وی با اعلام این‌که «پس از چهار دهه، همه گروه‌ها و جریان‌های به این مهم رسیده‌اند که فرا‌تر از شعارهای رنگارنگ چاره‌ای جز ساختن جامعه عادلانه و معتدل نداریم» گفت که «احقاق حقوق مردم جز با تکیه بر اعتدال، دوری از افراط و حاکیمت قانون و قانونمداری حاصل نمی‌شود».

این سخنان در شرایطی ابراز شده است که سازمان های حقوق بشری و مدنی بارها از عملکرد دولت در برخورد با فعالان و تشکل های مدنی انتقاد کرده‌اند.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش ایران را «مجموعه‌ای از تنوع و تکثر» ‌دانست که زنان، مردان، جوانان و اقوام و مذاهب مختلف «به یک شیوه زندگی نمی‌کنند» و سبک زندگی‌های متفاوتی دارند.

او همچنین گفت که «دولت دوازدهم اولویت اصلی خود را افزایش تولید اشتغال می‌داند و در تداوم حرکت دولت یازدهم برنامه اقتصادی خود را بر مبنای سیاست‌های کلی نظام به ویژه اقتصادی مقاومتی و اصل ۴۴ و با هدف ایجاد یک انقلاب اقتصادی، طراحی کرده است».

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد که « ریشه‌کن شدن فقر»،«رشد اقتصاد»،« سربلند شدن ایران و مردم در مجامع بین‌المللی»، «دستیابی به بازارهای منطقه‌ای»، «رشد فضای مجازی»،«آسانی دسترسی به اطلاعات»، «عدالت و برابری در برابر قانون»، « داشتن آینده‌ای مطمئن» و« اظهارنظر، ‌گفت‌وگو، دانستن و در جریان امور کشور قرار گرفتن حق مردم است».