فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گزارش رویترز از راه‌های جدید قاچاق اسلحه ایران برای حوثی‌ها

  منبع: دبی.العربیه، فارسی

  منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفتند سپاه پاسداران ایران راه‌های جدیدی در خلیج را برای ارسال پنهانی اسلحه برای حوثی‌ها در یمن، مورد استفاده قرار می‌دهد.

  در ماه مارس منابع غربی به رویترز گفتند ایران اسلحه و مشاوران نظامی را با کشتی مستقیما به یمن یا از طریق سومالی برای حوثی‌ها می‌فرستد. این راه با خطر مواجه با کشتی‌های جنگی بین‌المللی که در آب‌های خلیج عمان و دریای عرب گشت می‌زنند، روبرو بود.

  اما منابع غربی و ایرانی می‌گویند که از 6 ماه پیش به این سو، سپاه پاسداران از آب‌های خلیج میان کویت و ایران برای ارسال اسلحه برای حوثی‌ها استفاده می‌کند.

  این منابع گفتند کشتی‌های ایرانی در آب‌های خلیج، که کمتر مورد بازرسی قرار می‌گیرد، محموله‌های قاچاق را به قایق‌های کوچکتر منتقل می‌کنند. این بارگیری مجدد در آب‌ های ساحلی کویت و در نزدیکی خطوط بین‌المللی دریانوردی صورت می‌گیرد.

  یک مقام ارشد ایرانی در این باره گفت: «از طریق آب‌های کویت قطعات موشک، سکوهای پرتاب و مواد مخدر به یمن قاچاق می‌شود. از این راه برای قاچاق ارز هم استفاده می‌شود».

  این مقام افزود «آنچه که در 6 ماه گذشته بیشتر قاچاق می‌شود، قطعات موشک است که در خود یمن قابل تولید نیست. پول نقد و مواد مخدر هم برای تامین مالی فعالیت‌ حوثی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد».

  یمن 2 سال است که درگیر جنگ داخلی است که حوثی‌ها علیه دولت عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری یمن، به راه انداخته‌اند. در این جنگ بیش از 10 هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و 300 هزار نفر به بیماری وبا مبتلا هستند و کشور در آستانه قحطی قرار دارد.

  ایران در جنگ یمن از حوثی‌ها حمایت می‌کند و نتیجه این جنگ می‌تواند موازنه قدرت در خاورمیانه را برهم بزند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران