.
.
.

روحانی: اعضای دولت آینده باید نظر 24 رای دهنده به رئیس جمهوری را باور داشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، در جلسه روز چهارشنبه 19 ژوئیه دولت ایران، با اشاره به انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری و 24 میلیون شخصی که به او رای دادند، تاکید کرد حاضران در رده‌های بالای مدیریتی باید نظر این رای دهندگان را باور داشته باشند.

سخنان روحانی در حالی ایراد شده که او مشغول تشکیل کابینه آینده دولت است. گزارش‌ها و گمانه‌زنی‌ها حکایت از فشار بسیار زیادی دارد که بر روحانی در مسیر تشکیل کابینه وارد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) روحانی که در انتخابات ریاست‌جمهوری از حمایت اصلاح‌طلبان برخوردار بود، گفت: «به هر حال کابینه دوازدهم در چارچوب مقررات در حال شکل گرفتن است و رییس جمهور موظف است در این راستا با افراد مختلف مشورت کند و بنده هم با افراد مختلف در جناح‌های گوناگون اصولگرا، اصلاح طلب، میانه رو یا اعتدالیون مشورت کرده و نظرات آن‌ها را جویا شده‌ام و همچنین به دوستان دیگر هم گفتم اگر نظر خاصی نسبت به کابینه دوازدهم دارند، بگویند و این در حالی است که نظرات برخی افراد در بعضی از روزنامه‌ها، سایت‌ها و رسانه‌ها منعکس شده اما در عین حال باید همه بدانند که دولت دوازدهم مانند دولت یازدهم، دولتی تک جناحی نبوده و فراجناحی خواهد بود».

رییس جمهوری ایران اظهار داشت: «افرادی که در دولت دوازدهم عهده دار مسئولیت می‌شوند باید خواسته و نظر اکثریت مردم که در انتخابات رای دادند را به طور کامل باور و قبول داشته باشند و اگر کسی این‌طور نیست نمی‌تواند مسئولیت سنگین را برعهده بگیرد».

تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، شاهد اوج تنش تبلیغاتی میان دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا بود. از جمله شعارهای مطرح شده توسط هواداران روحانی، آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر خانگی از رهبران معترضان بود. اصولگرایان هم به شدت به سیاست‌های روحانی از جمله در زمینه مذاکره با غرب و توافق هسته‌ای تاختند.

روحانی با تاکید بر این‌که مبنای دولت بر دموکراسی، رای مردم و قانون اساسی است، گفت: «بحث این و آن جناح نیست، اما شیوه و تفکری که مردم در انتخابات به آن رای دادند باید در دولت، استاندارها، فرماندارها، مدیرکل ها و در مسئولیت های سنگین و حساس حاکم شود. این بدان معنا نیست که غیر از 24 میلیونی که به دولت تدبیر و امید رای دادند، حق حیات ندارند؛ آنها هم حقوق دارند و حقوق اساسی شان محفوظ و می‌توانند فعالیت کنند، اما امروز در مسئولیت‌های رده بالا نوبت این 24 میلیون است و اگر غیر از این باشد پس برای چه رای دادیم و انتخابات برگزار کردیم».

رییس جمهوری ایران افزود: «انتخابات برای آن بود که دو تفکر به رای مردم گذاشته شود. مردم به این دو تفکر رای دادند یکی شد اقلیت و دیگری اکثریت و ما طبق قانون اساسی و طبق رویه دمکراسی باید به رای اکثریت احترام بگذاریم و بر مبنای آن عمل کنیم. اقلیت هم حقوق دارد و باید به حقوق او احترام بگذرایم».

او با تاکید بر اینکه فردی که به عنوان رییس جمهور و با رای اکثریت برگزیده می شود ، منتخب و نماینده کل ملت ایران است ، گفت: رییس جمهور از طرف مردم حرف می زند و اقدام می کند و وظیفه اش نیز احترام به افکار عمومی است.

روحانی افزود: «درست است که 24 میلیون نفر به رییس جمهور رای دادند، اما رییس جمهور، نماینده همه ملت است هر چند که باید این نکته نیز مورد توجه قرار گیرد که ما در انتخابات، اندیشه، راه و تفکری را به رای گذاشتیم و بارها در مناظرات و سخنرانی ها نیز گفته ام که انتخابات ، انتخاب بین دو و یا چند فرد نیست بلکه انتخاب بین دو تفکر و اندیشه است و مردم به یکی از دو اندیشه رای دادند و ما براساس آن اندیشه، پیش خواهیم رفت».

رئیس جمهوری ایران در ادامه با اشاره به موضوع انتخاب کابینه دوازدهم ، اظهارداشت: «معرفی کابینه به مجلس و در نهایت رای نمایندگان محترم و تشکیل دولت، باید مایه امید، آرامش و وحدت بیشتر برای مردم ما باشد و نباید به یک اختلاف و فاصله تبدیل شود و همه باید تسلیم افکارمان باشیم».