فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا: ایران در مسیر تولید سلاح اتمی قرار دارد

  منبع: دبی.العربیه.نت فارسی

  اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نظام ایران حتی بدون تقلب در توافق هسته‌ای، به مسیر خود در تولید اسلحه اتمی ادامه می‌دهد.

  به گزارش صدای آمریکا، رویس که از حزب جمهوری‌خواه است، شنبه 15 ژوئیه در بیانیه‌ای که هم‌زمان با دومین سالگرد توافق هسته‌ای صادر کرد، خواستار آن شد که ایالات متحده، باید اقدام‌های خود را علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با تروریسم، مقابله به نقض حقوق بشر و فعالیت‌های نقض کننده روح توافق هسته‌ای، تشدید کند.

  توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان)، 16 ژوئیه 2015 حاصل شد و یک سال بعد به اجرا در آمد. برپایه این توافق، در مقابل محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، به تعلیق درآمد.

  اد رویس در بیانیه خود ابراز عقیده کرده که «توافق اتمی به نظام جمهوری اسلامی ایران این فرصت را می‌دهد که حتی بدون تقلب، در مسیر تولید اسلحه اتمی باقی بماند».

  او افزود: «دو سال پس از اعلام توافق اتمی از سوی باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا، آیت‌الله‌ها همچنان سرگرم فعالیت برای تولید بمب اتمی هستند».

  رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، از برنامه موشکی ایران هم ابراز نگرانی کرده و افزوده است: «آزمایش موشک‌های بالستیک اقدامی مغایر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد است».

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم پیشتر و در دوران تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، توافق اتمی با ایران را «بدترین توافق ممکن» ارزیابی کرده بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران