.
.
.

ظهور ناگهانی رئیس جمهوری سابق عراق.. طالبانی در تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سایت «خانه ملت» ارگان خبری مجلس شورای ایران، چهارشنبه 12 ژوئیه در گزارشی تصویری، از دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس شورا با جلال طالبانی رئیس جمهوری پیشین عراق در تهران خبر داد.

جلال طالبانی دبیرکلی اتحادیه میهنی کردستان عراق را بر عهده دارد.

طالبانی از سال 2005 تا 2014، ریاست‌جمهوری عراق را بر عهده داشت. در دو سال آخر ریاست‌جمهوری‌اش اما به خاطر بیماری، حضور علنی نداشت. او در سال 2012 در پی عارضه مغزی، برای درمان به آلمان انتقال داده شد.

دسامبر 2013 عکس‌های تازه‌ای از جلال طالبانی توسط کردست منتشر شد که نشان دهنده بهبود وضعیت جسمانی جلال طالبانی است. طالبانی 19 ژوئیه 2014 از فرودگاه برلین به فرودگاه سلیمانیه بازگشت. وضعیت جسمی طالبانی به او اجازه فعالیت‌های گذشته را نمی‌دهد و در سال‌های اخیر، جز چند دیدار با برخی از مسئولان، خبری از او مخابره نشد.

اتحادیه میهنی که حزب صاحب نفوذ در استان‌های سلیمانیه و دهوک در کردستان عراق است، رابطه‌ای خوب و نزدیک با حکومت ایران دارد. نکته جالب توجه این است که حضور طالبانی در ایران پس از آن صورت می‌گیرد که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، تاریخی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در این اقلیم اعلام کرد. ایران تا کنون مخالفت خود را با این همه‌پرسی اعلام کرده است.