.
.
.

بی‌خبرى از وضعیت پیشمرگه مجروح کُرد پس از بازداشت در درگیری با نیروهای سپاه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خانواده رامين حسين‌پناهى، سنندجی مى‌گويند که فرزندشان 19 روز پيش در حالی‌که به دنبال تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران مورد هدف سه گلوله قرار گرفته بود توسط آنها بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است و تاکنون هيچ خبرى از وضعيتش در دست نیست.

امجد حسين‌پناهى برادر رامین به " العربيه.نت" گفت که هیچ یک از نهادهای امنیتی مسئولیت بازداشت رامین حسین‌پناهی را بر عهده نمی‌گیرند و این مساله نگرانی‌ها را در مورد سلامت وی افزایش می‌دهد.

برادر رامين می‌گوید که با وجود پیگیری‌های مکرر خانوادەام و مراجعه به نهادهای امنیتی تاکنون از سرنوشت "رامین حسین‌پناهی" هیچ‌گونه خبری در دست نیست.

وى افزود: وزارت اطلاعات می‌گوید، رامین نزد ما نیست، او به سپاه تحویل داده شده است، اما سپاه پاسداران بر خلاف وزارت اطلاعات می‌گوید که رامین را تحویل نگرفته است و او در دست وزارت اطلاعات است".

به گفته امجد حسين‌پناهى منابع غیررسمی نقل کردند که رامین هنگامی که به تهران برده شد، با فشار و درخواست وزارت اطلاعات به کردستان برگردانده شده و هم اکنون در اداره اطلاعات شهر سنندج و تحت شکنجه کلیه چپ خود را ازدست داده و اگر همچنان در زیر شکنجه بماند و تحت درمان قرار نگیرد، احتمال مرگ وی حتمی است.

او افزود: پس از این حادثه فشار نیروهای امنیتی، اطلاعاتی به خانوادەام شدت گرفته و چهارنفر از اعضای خانوادەام را به نام‌های افشین حسین‌پناهی، زبیرحسین‌پناهی و احمد حسین‌پناهی را بازداشت کرده و تاکنون از سرنوشت آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.

رامین حسین‌پناهی 22 ساله، از اعضای یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد، پس از شرکت در درگیری مسلحانه با سپاه پاسداران در ناحیه شلمان سنندج در استان کردستان، بازداشت شد.

در همين راستا، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای، بازداشت پنج تن پس از درگیری اخیر سنندج را "ناپدید شدن اجباری" توصیف کرد و خواستار آشکار شدن سرنوشت و محل نگهداری آنان و همچنین شفاف‌سازی در رابطه با وضعیت رامین حسین‌پناهی شد که پس از درگیری سنندج در حالی که مجروح بود بازداشت شده است.

این سازمان از مقامات ایرانی خواسته تا هر چه سریعتر سایر افرادی را که صرفا به خاطر نسبت خانوادگی با رامین حسین‌پناهی بازداشت شده‌اند آزاد کنند.

سازمان عفو بین الملل همچنین در بیانیه خود تاکید کرد که بازداشت‌های صورت گرفته طی دو روز، به شیوه خشونت‌آمیز صورت گرفته است به نحوی که ماموران امنیتی با ماسک سیاه و با شکستن درب منزل، هجوم برده و پدر و خواهر خانواده و شخص افشین حسین‌پناهی را مورد ضرب و شتم قرار دادند. همچینین به این افراد جهت برگزاری تجمع (مراسم ختم) و مصاحبه بارسانه‌ها هشدار داده شد.

نزدیکان رامین حسین‌پناهی به این سازمان گفتند که منزل پدری آنان اکنون در محاصره نیروهای مسلح است و شدیدا حرکات این خانواده تحت نظر قرار دارد، همچنین از رفت و آمد دوستان و آشنایان با این خانواده جلوگیری می‌شود.

در این بیانیه همچنین آمده است، مسئولین ایرانی علیرغم گذشت یک هفته از بازداشت این افراد، از ارائه هرگونه اطلاعاتی درباره سرنوشت و محل نگهداری آنان امتناع می‌ورزند. با این حال خانواده رامین حسین‌پناهی از طریق منابع مطلع شدند که او در یکی از بیمارستان‌های سنندج به مدت یک ساعت بستری بوده و سپس به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین تاکید کرد که خانواده حسین‌پناهی از وضعیت رامین که در معرض خطر اعدام غیرقانونی، شکنجه و عدم رسیدگی‌های لازم پزشکی با توجه به جراحات برداشته در درگیری، قرار دارد، ابراز نگرانی کردند.