.
.
.

بازداشت اعضاى خانواده‌ای اهوازی پس از ضرب و شتم و تخريب خانه آنها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فعالان حقوق بشری در اهواز، روز سه شنبه، 11 ژوئیه 2017 ، اعلام کردند، نیروی انتظامی اهواز اعضاى يک خانواده بنام‌هاى زهراء سوارى، محمد سوارى و على سوارى از اهالى كوى سادات این شهر را به دليل آنچه که نداشتن «اسناد رسمی» مالکیت زمین اعلام شده، پس از ضرب و شتم و تخریب کامل منزلشان بازداشت کردند.

بازداشت این اعضای این خانوداه دو روز پس از یورش نيروهاى انتظامى و ماموران شهردارى منطقه 6 اهواز به اين خانواده و تخريب کامل منزل آنها صورت گرفت.

طبق این گزارش و بنا به تصاویر ارسال شده نيروهاى انتظامى در برخورد با این خانواده، زهراء سوارى و فرزندش محمد سوارى را از ناحيه صورت و سر مجروح کردند.


منابع حقوق بشری به نقل از شاهدان عینی گفتند که روز يكشنبه نيروهاى انتظامى همراه با عمليات اجرائى شهردارى منطقه 6 شهر اهواز به منزل اين خانواده هجوم كبرده و پس از ضرب و شتم آنها منزلشان را كه در دست ساخت بود با بولدوزر تخريب كردند.

گزارش شده که بعد از پيگيرى موضوع از طريق يكى از اعضاى شهردارى خبر تخريب را تأييد شده است، او گفت: «مسؤل اين قضيه رئيس عمليات اجرائى شهردارى منطقه 6 'ذبيحى' است كه گويا به دليل ساخت و ساز غير مجاز، مأموران شهردارى با نيروى انتظامى روز يكشنبه به كوى سادات در حومه شهر اهواز مراجعه وعمليات تخريب منزل را با دستور شهردارى انجام داده است».

فعالان حقوق بشری می‌گویند که در هنگام تخريب منزل، خانم زهراء سوارى و فرزندش على سوارى مورد ضرب و شتم مأموران نيروى انتظامى و شهردارى قرار گرفته از ناحيه صورت مجروح شدند. يكى از بستگان اين خانواده گفت: «زمين مزبور بطور قانونى و از بنگاه خريدارى شده است و خانواده سوارى هرچه داشتند براى ساخت اين قطعه زمين و مصالح ساختمانى خرج كرده اند».

فعالن حقوق بشری یادآوری می‌کنند که اين اولين مورد تخريب منازل و ضرب و شتم ساكنان آنها در شهر اهواز نيست، بلكه ده‌ها مورد رخ داده و حتى يكى از اين موارد روز جمعه 23 فروردین‌ماه 1392 منجر به كشته شدن یک نوجوان 15 ساله اهوازی به ‌نام مرتضی سویدی بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی در اهواز شد. در در آن حادثه نیروهای انتظامى به همراه بلدوزر برای تخریب منازل شهروندان منطقه چنیبه (سید موسی‌) شهر اهواز به بهانه ساخت غیر مجاز و در غیاب حضور والدین و خانواده در منزل مرتضى سويدى با شلیک گلوله کشته شد.