.
.
.

دولت اقلیم کردستان عراق کنسول ایران را احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت اقلیم کردستان عراق کنسول ایران در اربیل را در اعتراض به توپ‌باران مناطق مرزی‌اش توسط نیروهای سپاه پاسداران، احضار کرد.

به گزارش شبکه خبری «رووداو»، دولت اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای که دوشنبه 3 ژوئیه منتشر کرد، حملات توپخانه‌ای به مناطق مرزی‌اش توسط سپاه پاسداران را محکوم کرد و از ایران خواست «به بمباران غیر نظامیان در مناطق اقلیم پایان دهد».

در این بیانیه آمده است: «در حالی که به اصل حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی دیگران اصرار داریم، تاکید می‌کنیم که ما طرفی در مشکلات میان جمهوری اسلامی و گروه‌های اپوزیسیونش نیستیم. ما نمی‌خواهیم افراد غیرنظامی در مناطق مرزی اقلیم کردستان، با هر بهانه‌ای که باشد، هدف قرار گیرند».

این بیانیه افزوده است: «در حالی که دولت اقلیم کردستان این توپ‌باران را محکوم می‌کند، از ایران می‌خواهد به حملات خود به غیرنظامیان در مناطق اقلیم پایان دهد».

این بیانیه یادآور شده است: «دولت اقلیم کردستان ضمن احضار کنسول ایران، پیامی در مخالفت با این حملات تسلیم او کرد تا به مقام‌های کشورش در تهران برساند».

توپ‌باران مناطق مرزی اقلیم کردستان

رسانه‌های کردستان و شماری از احزاب اپوزیسیون کُرد نظام ایران اعلام کردند که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی دوشنبه 3 ژوئیه مواضع نیروهای اپوزیسیون کُرد در مناطق مرزی کردستان عراق را هدف حملات توپخانه‌ای قرار داد.

خبرگزاری کردپا در همین زمینه نوشت که دوشنبه سپاه پاسداران مناطق مرزی اقلیم کردستان عراق را توپ باران کرد.

حساب توییتری حزب دموکرات کردستان ایران با انتشار عکس‌هایی از انتقال خودروهای زرهی و ادوات نظامی به مناطق مرزی با عراق توسط سپاه پاسداران، را نشانه آمادگی نیروهای سپاه پاسدارن برای یک حمله گسترده دانست.

حزب کومله به رهبری عبدالله مهتدی هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان حملات دوشنبه، بیش از صد گلوله توپ شلیک شده اما تمام پیشمرگه‌ها و اعضای این گروه در مناطق درگیری سالم‌اند. این حزب در بیانیه خود روستاییان و محیط زیست را قربانی اصلی حمله نیروهای نظامی ایران به این منطقه دانست.