.
.
.

مرگ 3 تن از 31 مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت بهداشت ایران یکشنبه 4 ژوئن اعلام كرد از 31 نفر مبتلا به بیماری تب کریمه کنگو در ايران 3 تن جان خود را از دست دادند و اين بيمارى در استان‌هاى مختلف كشور در حال انتشار است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد سه نفر تا کنون در استان های کرمانشاه، بندرعباس و اصفهان جان خود را از دست داده‌اند.

محمد مهدی گویا افزود که این بیماری در 30 درصد موارد حتی با اقدامات درمانی با مرگ‌ومیر مواجه بوده و کشنده است.

تب خون‌ریزی‌ دهنده‌ ویروسی کریمه‌ کنگو، یک بیماری مشترک بین انسان و حیوانات است که در بیشتر مواقع توسط کنه منتقل می‌شود که همه‌گیری بالایی هم دارد.

از جمله دلايل ابتلا به تب کریمه کنگو تماس مستقیم فرد با خون یا ترشحات بدن حیوان آلوده به ویروس، آلودگی از طریق حشرات آلوده، انتقال ویروس از انسان به انسان و تماس فرد سالم با خون و ترشحات فرد بیمار است.

مرتضی خاتمی نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس ايران به خبرگزارى «تسنیم» گفت: «بیماری تب کریمه یک بیماری تبدار خونریزی دهنده است که متاسفانه در کشور ما مانند خیلی از کشورها بومی شده است».

مرتضى خاتمى با تاکید بر مراقبت و توجه مردم در تهیه گوشت، ابراز کرد: «مردم گوشتی را تهیه و مصرف کنند که ذبح بهداشتی شده باشد و توسط کشتارگاه‌های مجاز عرضه شود».

وی بیان کرد: «گوشتی که مصرف می‌شود حتما باید مراحل مختلف بهداشتی پس از ذبح ازجمله 48-72ساعت ماندن درسردخانه را پشت سر گذاشته باشد. ناقل این بیماری نوعی کنه است که موجب آلودگی دام می‌شود و این بیماری هم از طریق گوشت آلوده و ترشحات و خون دام به انسان منتقل شود، البته بیماری می‌تواند مستقیما توسط کنه به افرادی که درمجاورت دام زندگی می کنند یا تماس پیدامی‌کنند منتقل شود».

خاتمی تصریح کرد: «باید مراقبت‌های لازم انجام شود که البته مسئولان دامپزشکی قطعا این موارد را از طریق شورای بهداشت و درمان استانها پیگیری می‌کنند و اطلاع‌رسانیهای دقیق را در سطح استانی و شهرستانی انجام می‌دهند».