.
.
.

واکنش علی مطهری به اظهارات رئیس قوه قضائیه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه این کشور نسبت به اظهارات اخیر وی درباره موضوع حصر واکنش نشان داد.

نایب رئیس مجلس ایران در نامه‌ای به آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه این کشور نسبت به اظهارات اخیر وی درباره موضوع حصر واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا علی مطهری در نامه به رئیس قوه قضاییه گفت:«رئیس جمهور طبق اصل 113 قانون اساسی مسئول اجرای قانون اساسی است و وقتی اقدامی مانند حصر خانگی برخلاف اصول 32 تا 37 قانون اساسی است، وظیفه دارد که در دفاع از حقوق شهروندی ملت اقدام کند. خصوصاً که شعارهای مردم در انتخابات اخیر نشان داد که این موضوع خواست اکثریت ملت ایران است. ادبیات مناسبی نیست که به رئیس جمهوری که مسئول اجرای قانون اساسی است و حدود 24 میلیون رأی داشته و اگر از ادامه رأی‌گیری جلوگیری نمی‌کردند، شاید 26 میلیون رأی داشت، بگویید "شما چه‌کاره‌اید که بخواهید حصر را بشکنید؟».

گفتنی است که آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در جلسه روز دوشنبه 8 خرداد 1395 (29 می 2017) با مسئولان عالی قضایی این کشور، با انتقاد تند از اظهارات حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جمع طرفدارانش، گفته بود: «کاندیدایی گفته آمده‌ایم که حصر را بشکنیم، شما چه کاره‌اید که حصر را بشکنید؟»

او همچنین تاکید کرده بود که در صورت رفع حصر، رسیدگی قضایی آغاز می‌شود. این اظهارات رئیس قوه قضائیه ایران بازتاب زیادی در خبرها و شبکه های اجتماعی فارسی زبان داشت.

میر حسین موسوی ومهدی کروبی رهبران جنبش سبز که بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 اعتراض کردند. این دو اصلاح طلب سالهاست که از سوی دستگاههای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در حصر خانگی به سر می برند.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران بارها قول داده که تلاش خواهد کرد تا حصر خانگی کروبی و موسوی شکسته شود اما تاکنون بر اثر فشار دستگاههای امنیتی و نفوذ محافظه کاران در دستگاه قضایی ایران او نتوانسته است به قول خود جامه عمل بپوشاند.