فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • احضار هناء خرسان فعال فرهنگی عرب در اهواز

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع حقوق بشری اهوازی روز سه شنبه 30 ماه مه 2017 از احضار "هنا خرسان" فعال و مدیر گروه فرهنگی «نوارس» از سوی اداره اطلاعات در شهر اهواز خبر دادند.

  به گزارش این منابع اداره اطلاعات اهواز بامداد روز سه شنبه هناء خرسان، (نورا) 35 ساله از اهالی فرهنگ شهر را احضار کرد.

  فعالان فرهنگی اهوازی در تماس با مدافعین حقوق بشر اهوازی اعلام کردند که این فعال فرهنگی هنوز در ستاد خبری وزارت اطلاعات به سر می برد.

  خانم خرسان یک گروه فرهنگی به نام «نوارس» را مدیریت می‌کند این گروه مراسم «گرگیعان» یکی از مراسم فرهنگی مردم عرب را قرار است اجرا و از آن فیلمبرداری کند.

  نمونه از فعالیت هناء خرسان نمونه از فعالیت هناء خرسان
  هناء خرسان هناء خرسان
  هناء خرسان هناء خرسان


  کریم دحیمی یکی از فعالان عرب اهوازی در لندن در تماس با العربیه گفت، طی چند روز گذشته دادگاههای رژیم ایران، عیسی دمنی، مجاهد زرگانی و حسین حیدری از فعالان فرهنگی عرب اهوازی را به یک سال زندان محکوم کرده‌اند.

  دحیمی افزود: «تنها جرم فعالان عرب اهوازی که اخیر بازداشت، زندانی و تبعید شده‌اند، پایبندی به هویت قومی- فرهنگی خودشان است. رژیم جمهوری اسلامی با ساختار ارتجاعی و سیاست سرکوبگرانه خود حتی قادر نیست فعالیت‌های بسیار محدود فرهنگی عرب‌ها اهوازی را تحمل کند و با افترا و تهمت‌های مختلف تلاش می‌کند که هر فعالیتی که در راستای حفظ آداب، رسوم، فرهنگ و فلولکلور مردم عرب باشد، متوقف کند».

  دحیمی اظهار داشت:«مسئولان غیر بومی در اهواز که دستگاههای امنیتی مانند اداره اطلاعات و غیره را در دست دارند اغلب عرب‌ستیز هستند و به عرب‌های اهوازی به دیده امنیتی نگاه می‌کنند و این بزرگترین چالشی است که فعالان فرهنگی عرب در اهواز و دیگر شهرهای عرب نشین استان با آن مواجه هستند».

  تبلیغات