.
.
.

نرگس محمدی در زندان اوین رای داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، در بند نسوان زندان اوین رای خود در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را به صندوق انداخت.

نرگس محمدی فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی، روزنامه‌نگار و عضو شورای عالی سیاستگذاری سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی، نایب رئیس و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیئت اجرایی شورای صلح ایران، با حضور در پای صندوق سیار حاضر در زندان اوین، رای خود را به صندوق انداخت.

نرگس محمدی، پس از دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که به پیروزی محمود احمدی‌نژاد انجامید، به اتهام اجماع و تبانی علیه امنیت ملی کشور به زندان رفت.

محمدی در مهرماه ۱۳۹۵ شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، حکم ۱۶ سال زندان دادگاه بدوی برای نرگس محمدی را تأیید کرد. نرگس محمدی در دادگاهی به ریاست قاضی صلواتی، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به پنج سال حبس، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و در مورد اتهام «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

نرگس محمدی در اردیبهشت 88 برنده جایزه بین‌المللی بنیاد الکساندر لانگر شد. در سال 1389 نیز جایزه "دولت و بنیاد تاریخ زنده سوئد" از سوی دولت سوئد به نرگس محمدی اهدا شد.

تقی رحمانی، فعال سیاسی و همسر نرگس محمدی، پیش از این اعلام کرده بود که نرگس محمدی در زندان به لیست امید، لیست مورد حمایت اصلاح‌طلبان رای خواهد داد.