.
.
.

اعتراض قاسم سلیمانی به استفاده از عکس‌هایش توسط کاندیداهای انتخابات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران، با صدور بیانیه‌ای، نسبت به استفاده از عکس‌هایش توسط برخی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری اعتراض و اعلام کرد که در سیاست دخالت نمی‌کند.

در روزهای اخیر هواداران و اعضای فعال در ستاد ابراهیم رئیسی نامزد اصولگرای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، عکس‌هایی از قاسم سلیمانی در کنار رئیسی منتشر کردند که گویا فرمانده سپاه قدس، از این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران حمایت می‌کند.

قاسم سلیمانی در بیانیه‌اش که پنجشنبه ۱۸ مه یعنی یک روز پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایران صادر شده، گفته است: «با توجه به اینکه رای من کاملا مخفی بوده و هیچ کس از نزدیکانم از این رای اطلاع ندارند لذا از هرگونه اظهار نظر و گمانه زنی‌ها خودداری فرمایید.»

او افزوده است که برپایه توصیه‌های روح‌الله خمینی بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران و علی خامنه‌ای رهبر کنونی این کشور، «مخالف حضور نظامیان در سیاست» است و «آلوده سیاست بازی‌ها» نخواهد شد.

قاسم سلیمانی هرگونه سواستفاده از عکس‌ها و نظرهایش را «غیراخلاقی» دانسته و افزوده از «هیچ وقت از هیچ کاندیدایی» حمایت نکرده‌ است.

مخالفان سپاه پاسداران ایران را به دخالت در امور سیاسی و اقتصادی متهم می‌کنند، سپاه همچنین یکی از متهمان به حمایت از احمدی نژاد در انتخابات جنجال برانگیز 2009 است.

اصلاح طلبان نظام را متهم کردند که در آن انتخابات تقلب برنامه‌ریزی شده صورت گرفته و در اعتراض دست به تظاهرات زدند. در نتیجه سرکوب تظاهرات ده‌ها تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند. رهبران معترضان میرحسین موسوی و مهدی کروبی همچنان در حصر خانگی به سر می‌برند.