.
.
.

ویدیو.. حمایت حداد عادل مخالف تدریس زبان‌های مادری از رئیسی به زبان عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ویدیویى در شبکه هاى اجتماعى ایران از سخنان غلامعلى حداد عادل از بستگان علی خامنه‌ای رهبر جمهورى اسلامى ایران و رئیس «فرهنگستان زبان فارسى» به زبان عربی منتشر شده که مردم عرب اهواز را دعوت به رأی دادن به ابراهیم رئیسی نامزد اصولگرا ‌می‌کند.

این سخنان حداد عادل در حالى منتشر شده که رئیس فرهنگستان زبان فارسى بارها با اجراى اصل 15 قانون اساسى که بر حق تدریس زبان مادرى ملیت‌هاى غیر فارس از جمله زبان عربى تاکید دارد، مخالفت کرده است.

گویا در بحبوبحه انتخابات، حداد عادل که از چند دهه قبل پروژه پاکسازی زبان فارسی از واژگان عربی را به راه انداخته، از فرصت استفاده کرده و با سخن گفتن به زبان عربی در تکاپوی جذب آرای مردم عرب ایران برای رئیسی افتاده است.

اصل 15 قانون اساسی ایران می‌گوید «زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏ های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است».

علیرغم اینکه اجراى ماده 15 قانون اساسى همواره از وعده‌های نامزدهای انتخابات مختلف ایران بوده، اما گویا اعضای «فرهنگستان زبان فارسى»، آموزش زبان مادری را «توطئه خارجی» دانسته و بارها نسبت به تجزیه ایران در صورت آموزش زبان‌های قومیت‌ها هشدار داده‌اند.

غلامعلی حداد عادل که ریاست فرهنگستان زبان و ادب فارسی را بر عهده دارد، پیشتر در اظهاراتى درباره آوزش زبانهاى مادرى در ایران گفته بود : «فرهنگستان مایل است بداند این موضوع پیچیده و ظریف که گاهی هم به امنیت‌ملی پیوند می‌خورد چگونه در حال بررسی است».

حداد عادل هشدار داده بود: «مواظب باشیم که مبادا از کیسه سرمایه‌های ملی‌مان همچون زبان فارسی برای پیروزی‌های موقت و بی‌حاصل جناحی خرج کنیم».