.
.
.

واردات لباس دختر وزیر بحث جنجالی در دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از بحث‌هایی که در دومین مناظره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که جمعه 5 مه برگزار شد، بحث واردات لباس توسط دختر وزیر آموزش و پرورش بود.

این بحث در چند روز اخیر رسانه‌ای شده بود. سخنگوی قوه قضائیه ایران از یافتن لباس‌های قاچاق در منزل یکی از وزرا خبر داد که در روزهای پس از آن، قوه قضائیه اعلام کرد متهم که دختر وزیر است، تبرئه شده و واردات این لباس‌ها، قانونی بوده است.

اما قالیباف، از نامزدهای اصولگرا، این بحث را در مناظره مطرح کرد.

مجری برنامه مناظره از قالیباف پرسید: «چگونه می‌توان بر شتاب رشد علمی و افزایش کیفیت آموزش افزود؟»

قالیباف که شهردار کنونی تهران است، در پاسخ به ایم پرسش گفت: «آموزش و پرورش می‌تواند مهمترین اساسی ترین بخش باشد که در این بخش تاثیرگذار باشد اگر درست عمل کند آثار مثبتی دارد منفی عمل کند آثار بیشتری دارد امروز هم مشکلات ما در حوزه اقتصادی واقعا ریشه آن بر می‌گردد به حوزه فرهنگ و تربیت. اجازه می خواهم به حادثه ای این هفته اتفاق افتاد. یک محموله کشف شد که قوه قضائیه اعلام کرد که چند تن پوشاک بود در یک ویلایی کشف شد که متعلق به یکی از وزرا بود این پرونده بررسی شد ظرف دو روز و به صورت فشرده. سوال این است که در یک وزارتخانه ای که آموزش و پرورش است و مسئولیت دارد وقتی می بینیم این رفتار به گونه ای است که دارد واردات عیر قانونی انجام می شود.

این بحث پیش می‌آید یک وزارتخانه صنعتی نیست وزارتخانه آموزش و پرورش است این هم این واردات این باعث نگرانی مردم نمی‌شود؟ مردم احساس کنند در یک وزارتخانه آموزش و پرورش راس آن این حرکت انجام شود؟ چگونه قشر فرهیخته به اینها اعتماد کنند؟ در حوزه حق التدرسی باقی مانده آند به اینها اعتماد کنند؟ در اقتصاد که مشکل اصلی ما در بیکاری است و 5 میلیون شغل ایجاد کنیم، یارانه طبقه محرومین را بخواهیم تقویت کنیم نیازمند این هستیم که یک نظامی در اصلاحات پولی، مالی و گمرکی انجام بدهیم در حقیقت ما می بینیم. این یک نمونه است که دراین هفته اتفاق افتاد. ما سال‌های متوالی همیشه از این اتفاقات داریم و این مشکلات به وجود می‌آید».

روحانی در 2 دقیقه‌ای که برای انتقاد به قالیباف داشت، او را به «بی اخلاقی» متهم کرد و گفت: « ما اگر می‌خواهیم مسئله فرهنگ جامعه را و آموزش را بالا ببریم باید به زیربناهای آن توجه کنیم. اولین زیربنا اخلاق است. اخلاق از اینجا منشا می‌گیرد که حق الناس را مراعات کنیم. حقوق مردم را نباید زیر پا بگذاریم. فرض کنیم فردی تخلف کرده آن کسی که باید بگوییم که متخلف است کیست؟ آیا در نهایت محکمه است یا خیر؟ اگر بناست که محکه بگوید چطور آقای قالیباف در مصاحبه قبل از محکمه به وزیر اتهام می‌زند ناروا. اگر می‌خواهیم در جامعه تحقیق و علم جلو برود باید آزادی باشد.

اگر آزادی نباشد، چطور جوانان ما می‌توانند به پیشرفت اساسی برسند. وقتی در شیراز یک نماینده مجلس را دعوت می‌کنند و دوستان خود شما مانع می‌شوند و در خیابان با آجر حمله‌ور می‌شوند. کسی که فرزند آیت الله مطهری است آیا در چنین جامعه‌ای می توانیم تعالی و دانشگاه آزاد داشته باشیم. باید در جامعه شرایطی بوجود بیاید که شکوفایی ایجاد شود. الان می‌گذاریم افرادی که صاحب فرهنگ هستیم از استعدادشان استفاده شود. ما الان یک هنرمند داریم از دعای ربنایش ممانعت می کنیم و چطور می توانیم از تعالی و پیشرفت داشته باشیم».
اشاره روحانی به دعایی بود که محمد رضا شجریان خواننده ایرانی خوانده و برای سال‌های طولانی قبل از افطار از رادیو و تلویزیون ایران پخش می‌شد. اما اکنون به خاطر مواضع سیاسی شجریان، رسانه رسمی ایران از پخش این دعا امتناع می‌کند.

جهانگیری در صحبت‌ خود با اشاره به موضوع مطرح شده توسط قالیباف گفت: « مورد مسئله‌ای که قالیباف گفتند چون علاقه نداشتم این موضوع مطرح شود من تا روز چهارشنبه فکر می‌کردم وزیر دیگری این مسئله برایش اتفاق افتاده، در چهارشنبه مشخص شد وزیر آموزش و پرورش است. یک دختری این وزیر دارد فوق لیسانس داشته، بیکار بوده و کار واردات انجام داده است؛ فقط 200 میلیون تومان کل ارزش این لباس‌های بوده که وارد کرده است. یک باره کلانتری می‌رود و می‌گیرد و این می‌شود موضوع مصاحبه معاون قوه قضائیه و کاندیدای ریاست جمهوری».