.
.
.

تنش در اولین مناظره نامزدهای ریاست‌جمهوری.. جهانگیری: من نماینده اصلاح طلبان هستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که جمعه 28 آوریل برگزار شد، شاهد تنش میان برخی نامزدها بود. در این مناظره که به مسائل اجتماعی اختصاص داشت، نامزدها تاکید بسیاری به مسائل اقتصادی به عنوان ریشه معضلات اجتماعی کردند.

اسحاق جهانگیری که معاون اول حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی ایران است، در مناظره، نقش پر رنگی داشت و بسیاری از اخبار و گزارش رسانه‌ها را که در حال پوشش ماجرا بودند، به خود اختصاص داد. او در این مناظره گفت که به نمایندگی از اصلاح طلبان نامزد انتخابات شده است.

حسن روحانی، مصطفی میر سلیم، ابراهیم رئیسی، مصطفی هاشمی طبا، اسحاق جهانگیری و محمدباقر قالیباف، شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری هستند که در این مناظره حضور داشتند.

شش موضوع از سوی مجری برنامه برای گفت‌وگو میان نامزدها مطرح شد که عبارتند از مساله حاشه نشینی، عدالت اجتماعی، مسکن، ازواج جوانان، کاهش بروکراسی اداری و محیط زیست.

در هر موضوع، نامزدها تلاش کردند که برنامه‌های خود را در این زمنیه‌ها در صورتی که به ریاست‌جمهوری برسند توضیح بدهند.
حسن روحانی و اسحاق جهانگیری، به تبیین برنامه‌هایی که دولت کنونی ایران درباره معضلات مطرح شده داشت پرداختند. این مساله خشم محمد باقر قالیباف که شهردار کنونی تهران هم هست برانگیخت.

انتقاد روحانی از «مسکن مهر»

درباره مشکل مسکن که سوال آن از هاشمی طبا پرسیده شد، حسن روحانی رد صحبت‌هایی که داشت، از پروژه «مسکن مهر» که توسط دولت محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران راه اندازی شد، انتقاد کرد.

روحانی در این باره گفت: «یکی از مهم ترین مشکلات مسکن مهر این است که بیش از 100 هزار واحد این پروژه متقاضی ندارد چون محل انتخاب شده برای ساخت مسکن مناسب نیست. مسکن مهر را در مکان‌هایی ساخته‌اند که هیچ داوطلبی برای خریداری آن وجود ندارد. باید ساز و کاری طراحی شود تا مردم بتوانند محل خانه خود را انتخاب کنند. در زمینه مسکن باید به بافت‌های فرسوده توجه کنیم اگر به جای مسکن مهر به بافت‌های فرسوده توجه می‌شد نتیجه بهتری را شاهد بودیم. این دولت تلاش کرد وام مناسبی در اختیار خانه اولی‌ها قراردهد».

مساله بی‌کاری.. روحانی قالیباف را متهم به دروغگویی کرد

سوالی درباره ازدواج جوانان از سوی مجری برنامه از حسن روحانی پرسیده شد. روحانی در سحنانش گفت که برای ازدواج باید معضل بی‌کاری حل شود و از بهبود وضعیت اشتغال در دولتش سخن گفت.

در سوالی که قالیباف درباره این موضوع پرسید، گفت: «شما قول دادید 4 میلیون شغل ایجاد می‌کنید».

اینجا بود که روحانی صحبت‌های قالیباف را قطع کرد و گفت: «یک سایت گمنام گفت 4 میلیون شغل و بعد یک سایت معروف اعلام کرد و بعد یک روزنامه معروف، آیا شما به آن روزنامه ارجاع می‌دهید؟ من هرگز قول ایجاد 4 میلیون شغل را ندادم. حرف شما درست نیست حال اگر می‌خواهید ادامه دهید».

قالیباف سپس به سخنان خود ادامه داد و گفت: «امروز امید مهم است نشاط مهم است حقوق شهروندی و شبکه اینترنت مهم است این‌ها لازمه زندگی امروز است. امروز افسردگی در جامعه بنابر آمار دولت چقدر است؟ مردم نشاط را برای چه میخواهند ؟مردم آیا شما فکر میکنید امار بیکاری بیشتر شده است یا کمتر؟اگر این ها را حل کردید نشاط و امید به ملت تزریق کرده‌اید. اشکال اساسی سرمایه نیست با مدیریت درست جوان های ما باید نشاط و شادمانی داشته باشند».

در پاسخ به قالیباف روحانی گفت: «اینجا نیامده‌ایم برای رای جمع کردن. هدف توضیح برنامه‌ها است. مردم می‌خواهند بین نامزدها یک نفر را انتخاب کنند. اینک‌ه از هر جایی و از هر سایتی و از هر کلامی، درست یا نادرست، دروغ یا راست، برای اینکه به رقیب مان لطمه بزنیم، کار صحیحی نیست. کسانی که در این راه می‌آیند برای خدمت می آیند، بنابراین اگر نقل قولی می‌خواهیم انجام دهیم یا نسبتی بدهیم، باید صحیح باشد. من علت این‌که اقای قالیباف را متوقف کردم، این بود که دروغ ادامه پیدا نکند و گناهان ایشان زیاد نشود. میزان اصلی درآمد دولت به نفت و مالیات برمی‌گردد. دولت اتکا به نفت را به زیر ۳۰٪ رسانده است».

جهانگیری: عاملان حمله به سفارت‌ها در کدام ستاد هستند؟

در همین مبحث، جهانگیری به از میان رفتن امنیت در نتیجه حمله به سفارتخانه‌ها اشاره کرد. او در این باره گفت: «باید احترام جوانان حفظ شود و به بهانه‌های واهی به آنها اهانت نشود. اشتغال حتماً یکی از مسائل مهم است اما برای سرمایه‌گذاری باید امنیت وجود داشته باشد. چه کسانی به سفارت عربستان حمله کردند؟ بله آقای قالیباف! ما نمی‌توانیم به سفارت حمله کنیم و زندگی مردم را به خاطر منافع خودمان به خطر بیاندازیم. کسانی که به سفارت انگلستان حمله کردند، امروز در ستادهای کدام کاندیدا فعالیت می‌کنند؟ کدام کاندیدا از آن‌ها حمایت می‌کردند؟»

قالیباف جهانگیری را به «بی صداقتی» متهم کرد

سوالی که مجری برنامه از جهانگیری کرد، به مساله معضلبروکراسی اداری تعلق داشت. جهانگیری هم در این‌جا به برنامه‌هایی که دولت کنونی در این باره اجرا کرده یا در دست اجرا دارد اشاره کرد.

قالیباف اما در واکنش به جهانگیری گفت: «شما دارید گزارش کار دولت را می‌دهید. صدور پروانه ساختمان در جنوب شهر تهران مجانی است و ما نگاه اقتصادی به این قضیه نداریم، جز زمینی که در منطقه 12 متعلق به سازمان مسکن و شهرسازی بود. شما در منطقه 12 چه ساختید؟ این درست نیست که دستاویز دیگران شوید. شما گفتید اخلاق اما ای کاش خودتان آن را رعایت می‌کردید. شما که معاون اول هستید نامزد شدید و دارید گزارش کار می‌دهید درحالی‌که حق شهروندی‌تان است اما مردم در آینده نزدیک متوجه صداقتتان خواهند شد که برای گزارش امدید یا واقعا نامزد شدید. من متاسفم که شما دستاویز دیگران شده اید و حرف‌های واقعی باطن خودتان را نمی‌گویید».

در این‌جا اشاره قالیباف به حضور جهانگیری در انتخابات به عنوان نامزد پوششی برای روحانی است.

جهانگیری: من نماینده اصلاح طلبان هستم

در واکنش به سخنان قالیباف، جهانگیری به شدت از او انتقاد کرد و گفت: «من در مسائل اجتماعی باید دوباره مطرح کنم که با برخوردهای گازانبری و امنیتی و با کتک زدن دستفروش‌ها مشکلی حل نمی‌شود و مشکل کشیده شود به شهرستان‌ها که مادر یک بچه از ماموران شهرداری سیلی بخورد که من وقتی دیدم انگار خودم سیلی خوردم».

اشاره جهانگیری به برخورد خشن شهرداری با دست‌فروشان است که گاهی به کتک زدن آن‌ها توسط ماموران شهرداری می‌انجامد. کلمه «گاز انبری» را هم روحانی در مناظره دوره پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری ایران مطرح کرده بود گفته بود این روش طرح قالیباف برای برخورد با اعتراضات دانشجویی بود.

جهانگیری ادامه داد: «این‌که آقای قالیباف می‌گوید چرا نامزد شدم نمی‌دانم از کجا این حق را به خودش می‌دهد که منی که از خودش سابقه بیشتری دارم اینگونه می‌گوید. نمی دانم شما و دوستان‌تان چرا ترسیدید. شما جریان اصلاح‌طلب را از تمام حقوق‌شان محروم کردید و من به عنوان نماینده اصلاح‌طلبی اینجا امده‌ام تا بگویم چه کردید با این جریان ریشه‌دارد. دولت‌های نهم و دهم (دولت‌های احمدی نژاد) با کشور و سرمایه‌های انسانی چه کرد؟ با آقای هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری چه کردند. آقای رییس‌جمهور سابق مثل برخی از دوستان هی می‌گفت دو سالدیگر من بیکاری را ریشه‌کن می‌کنم و دو اسل بعد دوباره همان را می‌گفت انگار که حرف مرد یکی باشد.آقایان ریشه‌کن کردن بیکاری همینجوری نیست و راهکار دارد و باید با روش خودش پیش رفت».

تنش درباره مسائل محیط زیست.. زباله تفکیک نشده

درباره مسائل محیط زیست، مجری برنامه از قالیباف سوال کرد. قالیباف هم به برنامه‌هایی که در دوره شهرداری اجرا کرده اشاره کرد. او در این باره گفت: «گرد و خاک اخیر اهواز داخلی بود. وقتی مالچ پاشی و درختکاری را رها می‌کنیم این می‌شود. اولین حق مردم هوا است. در همین تهران ما گفتیم آلودگی هوا قابل حل است. ما طرح بردیم و آقای جهانگیری قبول هم کردند. اما ماشین‌ها و کامیون‌های قدیمی را رها می‌کنند بیایند آلوده کنند. اولین حق مردم هوا است. در همین تهران ما گفتیم آلودگی هوا قابل حل است. ما طرح بردیم و آقای جهانگیری قبول هم کردند. اما ماشین‌ها و کامیون‌های قدیمی را رها می‌کنند بیایند آلوده کنند. مشکل محیط زیست حل نشده چون این دولت هر چیزی را می‌گوید این نمی‌شود و این راهش نیست».

در این‌جا جهانگیری از او انتقاد کرد و گفت: «دولت محیط زیست مهمترین اقدام دولت یازدهم (روحانی) بود هم در زمینه دریاچه ارومیه و هم در زمینه بنزین پتروشیمی که به طور کامل آن را حذف کردیم. در بیش از 40 شهر بنزین یورو 4 استفاده می‌شود. ریزگردها طبق مطالعات دقیق 70 درصد منبع خارجی داردو درگفتگوهای بین‌المللی پیگیر آن هستیم آقای قالیباف 12 سال شهردار تهران است چطور نتوانستید تفکیک زباله کنید. ایشان فقط شهردار سازه و پروانه ساخت دادن است. روید منطقه 22 را ببینید. شما طوری صحبت می‌کنید انگار مسئول کل عالم هستید. شما ما را متهم می‌کنید به مدیریت 60 سال قبل. باید بپذیرید با روش‌های تند نظامی نمی‌توانید تهران را بگردانید. با پول دو طبقه کردن اتوبان صدر بسیاری مسائل زیست محیطی تهران را می‌شد حل کرد اما جوری صحبت می کنید که مسئول کل عالم هستید».

روحانی هم به شدت از مدریت قالیباف در شهرداری انتقاد کرد و گفت: «مجوز برج‌های 20 طبقه در کوچه‌های 10 متری را به چه کسانی می دهید همه درخت‌های تنومند قطع می‌شوند و آن درخت‌های یک ساله کاشته می‌شود چقدر مجوز داده شده است. پرونده های متعددی که شکایت شده و در شورای عالی شهرسازی مطرح شده است محیط زیست را در زمینه آب اشاره شد بیشترین کاری که دولت انجام داده مدرن کردن آبیاری کشاورزی است که بیش از همه دولت‌های گذشته بود و بیش از ۳۰۰ هزار هکتار بوده است که ۴۰۰ میلیون مکعب سالانه برای بستن چه های غیرمجاز صرفه‌جویی می‌شود. آقای قالیباف گفتید که هوا را از مردم گرفتیم در تهران چه کسی هوا را گرفته است. شما مدام دنبال فقیر و غنی کردن هستند شما برج 33 طبقه را به همان آدمی که اموال مردم را غارت کردو 3/8 میلیارد پول مردم را خورد مگر ندادید. تمام درخت‌های 300 ساله تهران قطع می شود جاش درخت های یک ساله ساخته می شود. شما در کوچه‌های ده بیست متری چطور مجوز برج سازی می‌دهید. بیشترین کاری که این دولت کرده مدرن کردن آبیاری کشاورزی است بیش از همه دولت های گذشته این اتفاق افتاده است».