.
.
.

دیوانعالی ایران تقاضای تجدیدنظر نازنین زاغری را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیوانعالی ایران حکم ۵ سال زندان برای نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی-ایرانی و کارمند یک موسسه خیریه را تایید و درخواست تجدیدنظر را رد کرد. شوهر خانم زاغری روز دوشنبه گفت که او به دلایل غیر مشخص امنیتی در زندان بسر می‌برد.

به گزارش رویترز، نازنین زاغری-راتکلیف، مدیر پروژه بنیاد تامسون رویترز، در آوریل ۲۰۱۶ توسط نیروهای سپاه پاسداران ایران در فرودگاه تهران و زمانی که می‌خواست ایران را ترک کند دستگیر شد. در هنگام دستگیری دختر ۲ ساله‌اش همراهش بود. خانم زاغری برای دیدن خانواده خود به ایران سفر کرده بود.

رسانه‌های ایران ادعا می‌کنند که خانم زاغری متهم به توطئه برای «براندازی نرم» رژیم آخوندی ایران است، ادعایی که خانواده و بنیاد رویترز آن را رد می‌کنند. او در ماه سپتامبر به ۵ سال زندان محکوم شد.

ریچارد راتکلیف، شوهر خانم زاغری گفت که درخواست تجدیدنظر آخرین شانس همسرش در تغییر این حکم بود.

راتکلیف در یک ایمیل گفت: «نازنین روز گذشته متوجه شد که درخواست تجدیدنظر او از سوی دیوانعالی ایران رد شده است و حکم ۵ سال زندان او تایید شده است».

او گفت که مقامات قضایی ایران هنوز دقیقا اتهامات همسرش را به او ابلاغ نکرده اند. او از دولت بریتانیا خواست تا آشکارا خواستار آزادی او شود.

وزیر خارجه بریتانیا روز دوشنبه گفت که «عمیقا نگران» وضعیت خانم زاغری است.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت: «نخست وزیر و وزیر خارجه بریتانیا پرونده خانم زاغری را با همتایان ایرانی خود مطرح کرده‌اند. ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم تا اجازه دسترسی به متهم را بدهند و آماده‌ایم تا به بازگشت دختر خانم زاغری به بریتانیا کمک کنیم».

سفیر بریتانیا در ایران سال گذشته با گابریلا، دختر خانم زاغری در تهران دیدار کرد. دختر خانم زاغری هم اکنون تحت سرپرستی مادر و پدر خانم زاغری است.