فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شوراى ملى مقاومت: رژيم تهران بعد از برجام هم به دنبال سلاح اتمى است

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  "شوراى ملى مقاومت ایران" از بارزترین گروههاى اپوزسیون مخالف جمهورى اسلامى ایران، در یک کنفرانس مطبوعاتی که عصر جمعه در واشینگتن، برگزار شد اعلام کرد که اطلاعاتی حساس و موثق درباره "پروژه بمب اتمی" تهران به دست آورده که نشان مى‌دهد، ایران حتى پس از توافق هسته‌اى با کشورهاى 5+1 همچنان به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است.

  در این کنفرانس علیرضا جعفرزاده، معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران، گفت که جزئیات اطلاعات موثقی را که شبکه سازمان "مجاهدین خلق ایران" از داخل کشور به دست آورده نشان مى‌دهد که یک محل جدید مرتبط با پروژه هسته‌ای وجود دارد که تاکنون مخفی و دور از چشم بازرسان سازمان انرژی اتمی IAEA مانده است.

  وضعیت ارگان مهندسی سلاح اتمی

  طبق اطلاعات ارائه شده، ارگان مهندسی سلاح اتمی «سازمان پژوهشهای نوین دفاعی» می‌باشد که با اسم مخفف فارسی "سپند" SPND شناخته می‌شود. این ارگان از 7 زیر مجموعه که هر کدام در یک زمینه دستیابی به سلاح هسته‌ای تحقیقات می‌کنند تشکیل شده است.

  در نتیجه چندین ماه تحقیقات از درون رژیم از جمله در سپاه پاسداران، وزارت دفاع و سپند و دریافت گزارش از هر 7 زیر مجموعه، مشخص گردید که هر 7 زیر مجموعه سپند با وضعیت قبل از توافق هسته‌ای به تحقیقات خود در رسته‌های مختلف مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهند.

  بنا به این گزارش، محسن فخری زاده مهابادی معروف به دکتر حسن محسنی که یک سرتیپ سپاه پاسداران ایران نیز هست، ریاست سپند را در محل مرکزی این ارگان در "ساختمان نور" در تهران به عهده دارد، و این ارگان از آخرین تغییرات خود در دوران ریاست جمهوری روحانی، بطور مستقیم زیر نظر وزیر دفاع ایران حسین دهقان قرار گرفته است.

  مرکز تحقیقات "متفاض"

  در کنفرانس مطبوعاتى "شوراى ملى مقاومت ایران" به ارگانی اشاره شده که مشغول تحقیق و ساخت چاشنی انفجار هسته‌ای است، که مرکز تحقیقات و توسعه فن‌آوری انفجار و ضربه "متفاض" نام دارد. مدیریت متفاض در حال حاضر برعهده فردی بنام مهندس "محمد فردوسی" است، فرودسی که از 1986 در وزارت دفاع شاغل است، متخصص انفجار قوی می‌باشد. او بطور همزمان رئیس هیئت مدیره انجمن انفجار پرقدرت دانشگاه مالک اشتر (وابسته به وزارت دفاع) نیز می‌باشد.

  پژوهشکده سایت مخفی متفاض

  اطلاعات جدید از محل جدیدی پرده برداشته است. این محل که در مراودات درونی سپند با کد «پژوهشکده» شناخته می‌شود. در مراودات درونی سپند، به پژوهشکده «تحقیقات» هم اطلاق می‌شود. این محل به محل اصلی آزمایش‌ها و فعالیت‌های متفاض تبدیل شده است.

  بنا به گزارش "شوراى ملى مقاومت ایران"، بعد از امضای توافق برجام در سال 2015، رژیم ایران برای جلوگیری از لو رفتن فعالیت‌های سایت متفاض بخش اعظم فعالیت‌ها را به پژوهشکده در داخل سایت پارچین منتقل کرده تا از مجامع بین‌المللی مخفی بماند.

  در پارچین 12 صنعت نظامی و موشکی وجود دارد که وزارت دفاع هرکدام از صنایع را با نام "طرح"، مشخصا "طرح یک تا طرح 12" کدگذاری کرده است. مرکز متفاض در "طرح 6" صنایع نظامی پارچین موسوم به طرح شیمیایی "زین الدین" واقع شده است. مساحت جغرافیایی این طرح بالغ بر 200 هکتار (۵۰۰ ایکر) می‌باشد که بطور کامل فنس‌کشی (حصار کشی) و کاملا حفاظت شده است.

  بر اساس این گزارش به منظور "لاپوشانی و مخفی کردن اهداف واقعی پژوهشکده"، در طرح 6 هم انفجارات متعارف و هم آزمایشات برای انفجارات چاشنی صورت می‌گیرد. انفجارات متعارف پوش آزمایش‌های متفاض و سپند می‌باشند. طرح 6 که بعنوان صنایع "زین الدین" شناخته می‌شود، بخشی از صنایع شیمیایی مجتمع پارچین است.

  در یکی دو سال اخیر بخش اعظم کارهای متفاض از جمله بخش اعظم فعالیت‌ها در سایت سنجریان به "طرح6" در صنایع زین الدین در پارچین منتقل شده است و دارای سوله ها و کارگاه‌های مختلف می‌باشند. "پژوهشکده" در دل طرح 6 قرار دارد.

  طبق اطلاعاتى که در کنفرانس خبرى ارائه شد مخزن مربوط به انفجار شدید که در رابطه با پروژه هسته‌ای و مشخصا چاشنی انفجاری بود، تحت مسئولیت متفاض بود و همین ارگان کارهای مربوط به این آزمایشات را که با کمک متخصصین اکراینی انجام گرفت دنبال می‌کرد. محل مخزن انفجار شدید و آزمایشات اولیه برای انفجار هسته‌ای که در طی سال‌های 2013 و 2014 پاکسازی شد در جنوب مجموعه "پژوهشکده" در فاصله 700 متری واقع شده است.

  حفاظت شدید اطلاعاتی

  بنا به این گزارش برای لو نرفتن مرکز پژوهشکده، صنایع زین الدین تحت کنترل شدید افسران حفاظت اطلاعات سپاه قرار دارد. فرمانده حفاظت اطلاعات این قسمت، سرتیپ پاسدار مصطفی سیری، رئیس حفاظت اطلاعات سپند است.

  گروه فخار مقدم

  در این کنفرانس مطبوعاتى به گروه فخار مقدم که مربوط به تحقیقات فیزیک سپند است، اشاره شده که یک دفتر در ساختمان نور و یک دفتر در سایت مژده دارد. رئیس این گروه فروغی‌زاده است که در ساختمان نور مستقر است.

  بر اساس این اطلاعات علاوه بر مراکز ذکر شده، سازمان سپند دارای مراکز مخفی گسترده‌ای است. بخشی از آزمایشگاه‌های آن در داخل شهر تهران قرار دارد. بخشی از مراکز آن در اطراف شهر تهران واقع شده‌اند. همچنین این ارگان دارای مراکزی در اطراف شهر کرج است.

  مراکز نظامی اتمی سپند

  شوراى ملى مقاومت ایران با اعلام اینکه سازمان سپند دارای مراکز متعدد مخفی می‌باشد و در گذشته حدود 15 سایت و شرکت پوششی مرتبط با سپند توسط مقاومت ایران افشا شده است. برخی از مهمترین بخش‌های سپند که تاکنون شناسایی شده‌اند را نیز افشا کرده که بقرار زیر می باشند:

  · ساختمان نور واقع در خیابان لنگری در شمال تهران که مرکز سازمان سپند محسوب می‌شود.
  · سایت مژده در خیابان پاسداران خیابان مژده که قبلا مرکز سازمان سپند بوده ولی بخشی از فعالیت‌های آن به بیرون این سایت منتقل شده است.
  · سایت متفاض واقع در روستای سنجریان در کنار رودخانه جاجرود واقع شده است.
  · پژوهشکده در طرح 6پارچین
  · سایت خجیر که بخشی از فعالیت‌های مرتبط با ساخت کلاهک اتمی در صنعت نوری با کد 8500 در آن دنبال می‌شد.

  بنا به این گزارش حکومت ایران با پیش بردن اینکه مراکز نظامی خارج از کادر تحقیقات آژانس هستند عملا حفاظی برای پروژه تسلیحات هسته‌ای خود ایجاد کرد و مانع مشخص شدن ابعاد و ماهیت واقعی برنامه تسلیحات هسته‌ای خود گردید و هیچ بازرسی جدی از مراکز نظامی در این رابطه صورت نگرفته است.

  در کنفرانس مطبوعاتى به اظهارات سر لشگر حسن فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران در مصاحبه‌ای با خبرگزاری حکومتی تسنیم در ماه آبان95 اشاره شده که تصریح کرده بود "ایران اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نداده است".

  در این کنفرانس گفته شده، همچنین عدم دسترسی به متخصصین کلیدی برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران از جمله فخری زاده مانع دستیابی آژانس به درک ابعاد واقعی ماهیت نظامی این برنامه هسته‌ای گردید.

  اقدامات ضروری

  مریم رجوی، رییس "شوراى ملى مقاومت ایران" در اظهاراتى که در کنفرانس خبرى به آن اشاره شده گفته "اگر قدرت‌های جهانی فارغ از ملاحظات اقتصادی و سیاسی با قاطعیت عمل می‌کردند، می‌توانستند در همین دور از مذاکرات، پروژه بمب‌سازی رژیم را به‌طور کلی از کار بیندازند".

  وی هشدار داده: "اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت، به ویژه توقف کامل غنی‌سازی، پذیرش پروتکل الحاقی و دسترسی آزادانه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به مراکز و تأسیسات مشکوک این رژیم، لازمه دست کشیدن آن از بمب اتمی است."

  رجوى در سخنانش تاکید کرده "به منظور اینکه جامعه جهانی با یک رژیم بنیادگرای مجهز به سلاح هسته‌ای حاکم بر ایران روبرو نگردد، گام‌های زیر غیر قابل اجتناب می باشند:

  1. همانگونه که چندین قطعنامه شورای امنیت ملل متحد تصریح کرده است، برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران می‌بایست کاملا پایان پذیرد. پروژه غنی‌سازی هیچ هدفی جز بدست آوردن سوخت ضروری برای بمب هسته‌ای را دنبال نمی‌کند.

  2. برنامه تسلیحاتی کردن هسته‌ای می‌بایست کاملا برچیده شود. هیچ دلیلی برای حفظ سپند و زیر مجموعه‌های آن از جمله متفاض وجود ندارد. این ارگان‌ا هیچ هدف صلح‌ آمیز یا تامین انرژی را دنبال نمی‌کنند. تنها کارکرد آنها، پیشبرد دستیابی به سلاح هسته‌ای است.

  3. اعمال کنترل مطلق و بی‌شکاف بر تمامی وجوه هسته‌ای ایران و دسترسی دائمی، بدون مانع و بلادرنگ به تمامی سایت‌ها، تمامی نقاط مورد اشاره فوق و دسترسی به و مصاحبه با تمام متخصصین کلیدی هسته‌ای از جمله فخری‌زاده و تحت مسئولین او باید بلادرنگ صورت گیرد.

  4. تمامی سوالات مطروحه در رابطه با ابعاد احتمالی نظامی PMD برنامه هسته‌ای می‌بایست تا افشاء و روشن شدن تمامی ابعاد برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران دنبال شده و پاسخ داده شوند".

  منفاض منفاض
  پارچین پارچین

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران