فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدیو.. وزیر دفاع آمریکا: ایران عامل همه بحران‌های منطقه است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا که در ریاض پایتخت سعودی به سر می‌برد، تاکید کرد که ایران عامل همه بحران‌های منطقه است.

  متیس چهارشنبه 19 آوریل گفت که باید با تلاش‌های ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه مقابله کرد. او افزود، هنگامی که مشکلی در منطقه پیش‌می‌آید، ایران را همانجا می‌شود یافت.

  وزیر دفاع آمریکا که پس از دیدار با مقام‎‌های عالیرتبه سعودی سخن می‌گفت، افزود: «باید مانع از ایجاد مشکلی در کشور دیگری توسط ایران شویم. باید جلوی تشکیل گروه شبه‌نظامی دیگری همچون حزب‌الله لبنان را بگیریم. مساله اکنون این است که ما برای رسیدن به این هدف، اکنون در مسیر صحیحی قرار داریم».

  پیش از این سخنان، خبرگزاری رسمی سعودی (واس) از دیدار جیمز متیس با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی خبر داده بود. بنا بر این گزارش، مسائل مورد اهتمام مشترک، تحولات منطقه و جهان و مساله مبارزه با تروریسم، در این دیدار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

  سفر منطقه‌ای وزیر دفاع آمریکا که به شکل رسمی چهارشنبه آغاز شد، غیر از سعودی، مصر، قطر، اسرائیل و جیبوتی را هم شامل خواهد شد.

  متیس سه‌شنبه در هواپیما به خبرنگارانی که او را در این سفر همراهی می‌کردند، گفت موشک‌هایی که حوثی‌ها به سمت سعودی شلیک می‌کنند «ایرانی» است و باید متوقف شود.

  تروریسم در راس اولویت‌ها

  سفارت ایالات متحده در سعودی درباره این سفر در توییتر نوشت: «جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا برای نخستین بار از رسیدن به این مقام، به سعودی سفر می‌کند». انتظار می‌رود وزیر دفاع آمریکا، با مسئولان بلندپایه سعودی، دیدار و گفت‌وگو کند.

  خبرگزاری آسوشیتدپرس هم نوشت که ژنرال متیس در جریان سفر خود به کشورهایی در خاورمیانه، در پی جلب همکاری بیشتر به منظور رسیدن به طرح‌هایی جدید برای مبارزه با تندروی و تروریسم است. این سفر همزمان با اقدام دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در ارزیابی استراتژی‌اش در مبارزه با توریسم صورت می‌گیرد.

  این خبرگزاری افزوده است که دولت ترامپ، از راه مشورت متیس با همتایانش، در حال توسعه تلاش‌های خود در زمینه مبارزه با تروریسم است.

  این گزارش ادامه داده است که توسعه ائتلاف علیه داعش در عراق و سوریه و جنگ با القاعده در یمن، از جمله اهداف وزیر دفاع آمریکا در این سفر است.

  آسوشیتدپرس نوشته است که آمریکا نگرانی ویژه‌ای درباره استفاده داعش از مناطق کنترل نشده‌ای در فقیرترین کشورهای عربی به منظور برنامه ریزی برای انجام حملاتی علیه ایالات متحده دارد.

  وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) هفته گذشته اعلام کرده بود که ژنرال متیس، «راه‌های شکست گروه‌های تروریست تندرو» را به بحث خواهد گذاشت.

  تبلیغات