.
.
.

ایران...اعدام ده‌ها زندانى سیاسى کُرد، عرب و یک دانشمند اتمی در یک سال

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان حقوق بشر ایران در نهمین گزارش سالانه خود آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۶ را اعلام و تاکید کرده که در این سال دست‌کم ۵۳۰ نفر اعدام در ایران اعدام شده‌اند و گفته که از این میان دستکم ۴۴ نفر به اتهام محاربه و افساد فی الارض اعدام شده‌اند.

بنا به این گزارش بـه دلیـل تعریـف بسـیار مبهـم ایـن مفاهیـم، اتهامـات محاربـه (جنـگ افـروزی علیـه خـدا) و افسـاد فـی الارض (فسـاد بـر روی زمیـن) در مـورد طیـف وسـیعی از اتهامـات اسـتفاده می‌شـوند.

سازمان حقوق بشر ایران در گزارش خود به تغییر در تعریف "محاربه" و "افساد" در قانون جدید ایران که تحت عنوان "قانون مجازات اسلامی" تصویب شده پرداخته و مى افزاید: "طبق قانون مجازات اسلامی قبلی که تا تاریخ اردیبهشت ۲۰۱۳ اجرا می‌شد اتهام محاربه غالباً برای مخالفان سیاسی و افراد مرتبط با گروه‌های ممنوعه مخالف استفاده می‌شد حتی اگر مخالفت آنها به شکل مسالمت آمیز صورت گرفته بود. قانون مجازات اسلامی جدید مجازات آنها را تحت عنوان مفسد فی الارض و بغی تعریف می‌کند."

این گزارش در ادامه مفهوم "بغی" در "قانون مجازات اسلامی جدید" را مطرح کرده و آن را یک مفهوم جدید که در قانون پیشین وجود نداشت تعریف کرده است. در این قانون، مجازات اعدام برای تمام کسانی که محکوم به افساد فی الارض شده‌اند گنجانده شده است.

بنا بر گزارش سازمان حقوق بشر ایران ۲۹ نفر از مجموع افرادی به مجازات مرگ محکوم شدند، بر اساس اتهام‌های سیاسی و امنیتی اعدام شده‌اند. همگی این افراد از اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی در ایران بوده‌اند.۲۶ نفر از این ۲۹ اعدامی با اتهام عضویت در گروه‌های کُرد و ۳ اعدامی دیگر از عرب‌هاى اهواز بوده‌اند.

اعدام ۲۵ زندانی کُرد سنی

در ماه آگوست سال ۲۰۱۶ شهرام احمدی و ۲۴ زندانی کُرد سنی مذهب به اتهام همکاری با گروه‌های مسلح اعدام شدند.
سازمان حقوق بشر ایران در این زمینه می‌نویسد: "بر اساس اطلاعات موثق تعدادی از این زندانیان برای اخذ اعترافات اجباری تحت شکنجه قرار گرفته بودند و احکام اعدام آنان توسط دادگاه انقلاب در محاکمه‌هایی که کمتر از ۱۵ دقیقه به طول انجامید و بدون امکان هیچ‌گونه دفاعی صادر شد. این زندانیان بدون داشتن آخرین ملاقات با خانواده‌های خود به دار آویخته شدند. مقامات ایرانی اعدام ۲۰ تن از این افراد را تأیید کرده‌اند."

اعدام دانشمند هسته‌اى

دانشمند هسته‌ای ایرانی شهرام امیری متهم به جاسوسى، در سوم آگوست سال ۲۰۱۶ اعدام شد. مقامات ایرانی در ۷ آگوست اعدام او را تأیید کردند.

بر اساس این گزراش: "آقای امیری پژوهشگر دانشگاه صنعتی مالک اشتر بود و برای سازمان انرژی اتمی ایران کار می‌کرده است. شهرام امیری طی یک سفر به مکه در سال ۲۰۰۹ ناپدید شد. یک ماه بعد او در آمریکا ظاهر شد و در جولای ۲۰۱۰ به ایران بازگشت. از او به صورت یک قهرمان و کسی که از اسارت آمریکایی‌ها رها شده است در تهران استقبال شد. رسانه‌های ایران به‌طور گسترده بازگشت او را تحت پوشش خبری قرار دادند. معاون وزیر امور خارجه نیز در فرودگاه به استقبال او رفت. اما بعد از آن شهرام امیری بازداشت و به گفته خانواده‌اش به ۱۰ سال حبس محکوم شد. هر چند که مقامات ایرانی پس از اعدام او حکم ۱۰ سال حبس را تکذیب کردند."

اعدام ۳ عرب اهوازی

گزارش سازمان حقوق بشر ایران در ادامه به اعدامی‌های عرب اهوازی اشاره کرد و اضافه کرد: "در ۱۷ اوت ۲۰۱۶ مقامات ایرانی اعدام ۳ عرب اهوازی با نام‌های قیس عبیداوی ۲۵ ساله در زمان بازداشت، احمد عبیداوی ۲۰ ساله در زمان بازداشت و سجاد بلاوی ۲۶ ساله را تأیید کردند. به گفته فعالان حقوق بشر اهواز این ۳ نفر بعد از بازداشت غیرقانونی و روند دادرسی ناعادلانه به اعدام محکوم شدند. آنها در بین ۲۰ نفری بودند که بعد از تیراندازی به چادری متعلق به نیروی انتظامی بازداشت شدند. بسیاری از بازداشت شدگان در نهایت آزاد شدند اما دادگاه انقلاب اهواز ۳ تن از متهمان را به اعدام و ۴ تن دیگر را به حبس‌های طولانی مدت محکوم کرد. این احکام در دیوان عالی کشور عیناً تأیید شد".

اعدام یک زندانى سیاسى کُرد دیگر

این گزارش به اعدام یک زندانی سیاسی کُرد به نام محمد عبداللهی اشاره کرد که در تاریخ ۹ آگوست ۲۰۱۶ به اتهام عضویت در گروهاى سیاسى کرد ایرانى به دار آویخته شد. طبق گزارش سازمان حقوق بشر ایران او در هیچگونه اقدام مسلحانه و خشونت آمیزی شرکت نداشته است و صرفاً به دلیل حمایت از یک گروه کُرد مخالف متهم به محاربه شده بود. محمد عبداللهی ۳۵ ساله توسط شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به اعدام محکوم شد و حکم اعدام او توسط دیوان عالی کشور تأیید شد. بعد از اعدام جسد او به دست خانواده ش نرسید.