.
.
.

مکارم شیرازی: روند ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران مایه آبروریزی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان و استاد حوزه علمیه قم روند ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران را مایه آبروریزی دانست و خواستار ایجاد سازوکاری برای قانونمندکردن ثبت‌نام شد.

به گزارش نسیم آنلاین، ناصر مکارم شیرازی، شنبه 15 آوریل 2017، در جلسه درس فقه و خارج خود در مسجد اعظم قم، با انتقاد از روند ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، این روند را مایه نگرانی دانسته و گفت: « اینکه جوان 16 ساله و پیرزن ازکارافتاده برای ثبت‌نام در انتخابات اقدام کرده‌اند مایه آبروریزی است».

او همچنین در ادامه گفت: «برخی مسئولان از آن به‌عنوان شور انتخابات یاد می‌کنند درحالی‌که این اقدام آبروریزی است که در دنیا این اقدام را مسخره می‌کنند. معنی ندارد برای انتخاب یک نفر بیش از 1000 نفر ثبت‌نام کنند. این رفتار شور انتخاباتی نیست، همچنین در شان نظام اسلامی نیست که این تعداد افراد از هر سن و با هر شرایطی برای ثبت‌نام اقدام کنند».

ناصر مکارم شیرازی همچنین از اعضای شورای نگهبان خواست در این‌باره تمهیدی بیاندیشند و گفت:«می‌گویند در قانون اساسی قید و شرطی نگذاشته‌اند درحالی‌که پیشنهاد می‌دهم شورای نگهبان در این کار با شجاعت در تفسیر قانون اساسی راه فقهی را طی کنند؛ چرا در تفسیر قانون اساسی این کار نمی‌شود؟ وقتی گفته می‌شود رجل سیاسی این موضوع دلالت التزامی دارد برای سن و سال، سطح معلومات بالا و سابقه اجرایی بالا و ملاک مدیر و مدبر، این موارد باید در هنگام ثبت‌نام لحاظ شود».

خبرگزاری ایلنا از علی اصغر احمدی ، رئیس ستاد انتخابات ایران نقل کرده است که 1361 نفر برای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران اعلام کاندیداتوری کرده‌اند. در دوره گذشته انتخابات در ایران، 668 نفر ثبت‌نام کرده بودند و این نشان می‌دهد در این دوره 719 نفر بیشتر از دوره قبل ثبت‌نام کرده‌اند.

به گفته احمدی در این دوره 104 زن و 1257 مرد ثبت‌نام کرده‌اند. جوان‌ترین کاندیدا 18 سال و پیرترین آنها 92 سال سن دارد. روز پنج‌شنبه 13 آوریل 2017 و در سومین روز ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری در ایران، مرد جوانی به همراه دختر سه‌ساله‌اش به ستاد انتخابات رفت تا این کودک را نیز ثبت‌نام کند. درخواست پدر این دختر بچه سه ساله، به دلیل شرط سنی پذیرفته نشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، این پدر به خبرنگاران گفت: « بت نام ریاست جمهوری طبق قانون شرایط سنی ندارد و هدف من از ثبت‌نام دختر سه‌ ساله‌ام، شروع فعالیت‌های سیاسی او است».