.
.
.

برادر هاشمی رفسنجانی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌ جمهوری ثبت‌نام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد هاشمی برادر اکبر هاشمی رفسنجانی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور ثبت‌نام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، ثبت‌نام محمد هاشمی، شنبه 15 آوریل در آخرین روز ثبت‌نام‌ها صورت گرفت.

اکبر هاشمی رفسنجانی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشت. او اوایل سال جاری میلادی درگذشت.

محمد هاشمی پس از ثبت نام به خبرنگاران گفت که «برای ادامه اندیشه و آرمان های آیت الله هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده‌ام»

او همچنین افزود: « من با بعضی از افراد مشورت کردم یعنی در حقیقت به من تا حدود زیادی تکلیف شده که حضور داشته باشم».

محمد هاشمی در پاسخ به این سئوال که اکبر هاشمی رفسنجانی در قید حیات بود در برابر نامزدی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین ایران، چه واکنشی داشت؟ گفت: «این مساله‌ای است که به حوزه مقام رهبری مرتبط است و ارتباط ایشان و احمدی‌نژاد و نقل قول‌هایی که مطرح شده و من نمی‌توانم در این مورد اظهارنظر کنم».

اکبر هاشمی رفسنجانی برای نامزدی در دوره گذشته ریاست‌جمهوری ایران ثبت‌نام کرده بود اما شورای نگهبان قانون اساسی، او را به بهانه «کهولت سن» رد صلاحیت کرد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز سال 2009 ایران، هاشمی رفسنجانی و خانواده او به وضوح از میرحسین موسوی، نامزد اصلاح‌طلبان، حمایت کردند و خود او نیز در آخرین نمازجمعه‌ای که در تهران اقامه کرد و پس از آن در محافل خصوصی از سرکوب معترضان به نتایج این انتخابات انتقاد کرد. این انتقادات باعث شد که از سوی مراجع حکومتی به همسوی با «فتنه‌گران» متهم شده و به تدریج جایگاه امامت نمازجمعه، ریاست مجلس خبرگان و اثرگذاری بر دانشگاه آزاد اسلامی را از دست داده و فرزندانش نیز پست‌های خود را از دست بدهند.

با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته ایران، با توجه به رابطه نزدیک او با هاشمی رفسنجانی و حمایت هاشمی از وی در جریان انتخابات، خانواده هاشمی رفسنجانی به تدریج وجهه سیاسی خود را بازیافتند.

در سال‌های اخیر، فرزندان هاشمی رفسنجانی به اتهامات مختلف، به زندان محکوم شدند.