.
.
.

ویدیو.. ابراهیم رئیسی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ثبت‌نام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی جمعه 14 آوریل، برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ثبت‎نام کرد.

ساعاتی پیش از آن، حسن روحانی رئیس جهمهوری ایرام هم با حضور در ساختمان وزارت کشور، برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرده بود.

در حالی که تلویزیون رسمی ایران، ثبت‌نام روحانی را پوشش نداد، اما ثبت‌نام رئیسی به طور زنده پخش شد.

رئییسی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت: «از افتخارات نظام اسلامی ما این است که تمامی اجزای نظام با رای مردم رقم می‌خورد. مراجعه به ارای مردم اساس نظام را تشکیل می دهد».

وی با بیان اینکه رای مردم در نظام ما تشریفاتی نیست و سرنوشت کشور را رقم می‌زند، گفت: «مردم ما فرصتی دارند در هر انتخابات برای بازنگاهی به آنچه برگزیده‌اند و برای آینده کشور تصمیم می‌گیرند».

تولیت آستان قدس رضوی گفت: «دولت‌های مختلفی آمده‌، اقدامات خوبی انجام داده‌ و گام‌هایی در جهت پیشرفت کشور برداشته‌اند که باید این اقدامات را ارج نهاد اما شرایط کشور در وضعیتی است که مردم سوال می‌کنند چرا بیکاری؟»

وی با بیان اینکه مردم نگران رونق کسب و کارند، گفت: «روستاییان، شهرنشینان و نخبگان می‌گویند کشور با این همه ذخایر و سرمایه‌های ارزشمند و با منابع عظیم انسانی آیا در شان ملت‌ما است که شخص بیکاری شرمنده خانواده‌اش شود»؟

رییسی با طرح این پرسش که آیا برون رفت از این وضعیت امکان دارد؟ ادامه داد: «جواب این است که با مدیریت فراجناحی و استفاده از همه توان کشور می توان مشکلات را حل کرد. در شرایط فعلی امکان تغییر و تحول وجود دارد. باید رویکردها اصلاح شود. باید هم از تولید حمایت شود و هم برای مردم در اقتصاد نقش قائل شویم. می‌توانیم اقتصادی ایجاد کنیم که با تکانه‌ها مشکلی برای مردم ایجاد نشود«.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه از وضعیت کشور مطلعم گفت: «بیش از سه دهه مدیریت داشته‌ام. آسیب‌ها را می‌شناسم. می‌توان بسیاری از ساختارها را اصلاح کرد. در مسئولیت تولیت آستان قدس رضوی تمام تلاشم این بود که آنچه از حکم رهبری استفاده می‌شود برای خدمت به فقرا و مستمندان باشد اما از ناحیه مردم، طلاب، علما و دانشگاهیان از من دعوت شد. نظر من امتناع از ورود به انتخابات ریاست جمهوری بود. به همه گفته‌ام که بنایی برای حضور در انتخابات ندارم اما دیدن بسیاری از مشکلات مردم و تقاضاهای مختلف موجب شد به انتخابات ورود کنم پس حجت بر من تمام شد».

سوابق رئیسی

ابراهیم رئیسی که پیشتر دادستان کل ایران بود، از روحانیون محافظه‌کار نزدیک به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید. او همچنین از قضات هیئت 4 نفره اعدام‌های تابستان 1988 (1367 شمسی) بود.

اعلام عزم رئیسی برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری در روزهای اخیر جنجال برانگیز شده بود. برخی شخصیت‌های سیاسی و فعالان حقوق بشر، نامزدی رئیسی را «اهانت آمیز» توصیف کرده بودند.

احمد منتظری فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری مرجع تقلید منتقد حکومت ایران، نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری را «توهین به ملت ایران» توصیف کرده است.