.
.
.

اعتراض به توزیع عطر فرانسوی اهدایی فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح در مجلس ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک نماینده مجلس در ایران، به توزیع عطر فرانسوی اهدایی فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح در مجلس ایران اعتراض کرده و این کار را «حرام شرعی» توصیف کرد.

به گزارش خبرآنلاین، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر ، توزیع عطر فرانسوی اهدایی سرلشکر محمد حسین باقری، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح در میان نمایندگان مجلس را به باد انتقاد گرفه و آن را مصداق «حرام شرعی» دانست.

حاجی دلیگانی سه‌شنبه 4 آوریل 2017 در سخنانی که در صحن مجلس ایران ابراز کرد، با استناد به توصیه رهبر ایران درباره « آن كالایی كه تولید داخلی دارد،‌اگر وارد شود، این یك فعل حرام است» توزیع عطر فرانسوی را یک فعل حرام شرعی دانست

این نماینده مجلس افزود: « اعتبار این موارد از كجا تأمین می شود و چه توجیهی دارد كه از بیت المال هزینه شود؟ دوم اینكه به هر حال این یك حرام شرعی است».

دلیگانی در ادامه گفت: «ما معتقدیم كه براساس آنچه رهبری می گوید برای ما حكم شرعی دارد چرا كالای خارجی را به عنوان هدیه بفرستند،‌جدا از اینكه اصل كار هم هیچ توجیهی ندارد.ما مسئولین و همه ما موظف هستیم كه از نظر مسائل شرعی جلوتر از بقیه باشیم».

در پی بالا گرفتن انتقادات از توزیع عطر فرانسوی، دو تن از نمایندگان مجلس به حمایت از فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح پرداخته و ادعا کرده‌اند توزیع این هدایا را در سطح محدود سوی نماینده ستاد کل نیروهای مسلح و نه از سوی رئیس ستاد کل انجام شده است.

محمدعلی پورمختار نماینده بهار و کبودرآهنگ در تذکر شفاهی عنوان کرد: «این موضوع را بررسی کردیم و مشخص شد که این هدیه از سوی نماینده ستاد کل نیروهای مسلح بوده نه رئیس ستاد و در حد تعداد معدودی از نمایندگان توزیع شده است.ا ین مسئله نباید موجب حمله بدخواهان و معاندین به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح شود».

همچنین محمدحسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه نیز در تذکری مشابه اظهار داشت: «سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، انسانی شریف و نجیب است؛ هدیه مورد اشاره نیز از طرف معاون پارلمانی ستاد کل به تعداد محدودی از نمایندگان که عدد آنها کمتر از انگشتان دو دست می شود، داده شده است».

پیش از این حسینعلی حاجی دلیگانی درباره نحوه دریافت این هدیه گفته بود: «من دیروز كه از كازیو،‌نامه‌ام را برداشتم، دیدم كه سرلشكر باقری رئیس ستاد كل نیروهای مسلح كه خیلی دوستش هم دارم، یك عدد ادكلن فرانسوی همراه با تقدیرنامه فرستاده‌اند».

رهبر ایران در سخنرانی سال نو در شهر مشهد با هدف تقویت تولید ملی، بر لزوم جلوگیری از واردات بی‌رویه و قاچاق تاکید کرده و گفته بود: «واردات کالاهایی که در داخل به اندازه‌ی کافی تولید می‌شوند، باید حرام شرعی و قانونی شناخته شود».

در همین راستا، پنج تن از شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی ایران با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران و علی لاریجانی، رئیس مجلس خواستار تبدیل فتوای رهبر ایران درباره حرمت واردات کالاهای تولید داخل به منع قانونی و اجرایی شدند.

پیش از این نیز توزیع هدایا در میان نمایندگان مجلس ایران جنجال‌ساز شده بود. توزیع مبالغی توسط سازمان تامین اجتماعی و همچنین محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران از جمله این موارد بوده‌اند.