.
.
.

مخالفت ایران با برافراشته شدن پرچم کردستان در کرکوک عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مخالفت این کشور را با برافراشته شدن پرچم کردستان بر ساختمان‌های دولتی در کرکوک اعلام کرد و این اقدام را «مغایر با قانون اساسی عراق» و «تنش‌آفرین» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) بهرام قاسمی دوشنبه 3 آوریل در کنفرانسی خبری گفت: «موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران، حمایت از تمامیت ارضی و حاکمیت ملی عراق و تاکید بر پایبندی همه طرف‌ها به قانون اساسی و حل اختلافات در این کشور از طریق گفت‌وگو و راهکارهای قانونی می‌باشد».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «بر این اساس به اهتزاز در آمدن هر پرچمی غیر از پرچم عراق در کرکوک را که طبق قانون اساسی این کشور تحت حاکمیت دولت فدرال می‌باشد، اقدامی مغایر با قانون اساسی و تنش آفرین می‌دانیم».

قاسمی با بیان این‌که مساله نخست امروز عراق، «مبارزه با تروریسم» است، گفت: «اقدامات اخیر برخی طرف های عراقی در کرکوک (برافراشتن پرچم کردستان بر ساختمان‌های دولتی)، از این جهت که می‌تواند بخشی از انرژی دولت و ملت عراق را از مسیر مبارزه با تروریست ها منحرف و مصروف مسائل سیاسی داخلی کند، نیز نگران کننده است».

پرچم کردستان و جنجالی که ایجاد کرد

شورای استانی استان نفت‌خیز کرکوک عراق سه‌شنبه 28 مارس با نصب پرچم اقلیم کردستان بر فراز ساختمان‌های دولتی در این منطقه موافقت کرد. این اتفاق باعث اعتراض ترکیه و سازمان ملل شده است.

نجم‌الدین کریم، فرماندار کرکوک به خبرنگاران گفته که شورای این شهر به پیشنهاد نصب پرچم اقلیم کردستان در کنار پرچم عراق بر فراز ساختمان‌های دولتی رأی مثبت داده است.

این تصمیم تنها با موافقت 25 عضو این شورا تصویب شده است، چرا که ۱۶ عضو دیگر که از اعضای عرب و ترکمن شورای استان کرکوک بودند، در این رای‌گیری شرکت نداشتند.

کریم در این باره گفت: «افرادی که در این رای‌گیری شرکت نداشتند نیز برادران ما هستند و با آنکه اکثریت اعضا به این تصمیم رای مثبت دادند، ما نسبت به تقویت روابط خود با اعضای مخالف نیز اهتمام خواهیم ورزید».

پیش از این نیز مساله پرچم کردستان در کرکوک جنجال آفرین شده بود.

نجم الدین کریم استاندار کرکوک، چهارشنبه 22 مارس گفت در قانون اساسی عراق «هیچ بندی وجود ندارد که برافراشتن پرچم کردستان را در کروک منع کند». او افزود: «هیچ کشور خارجی حق ندارد در امور داخلی ما دخالت کند».

کریم که در کنفرانسی خبری به مناسبت بازگشت آوارگان به روستای محل زندگی خود سخن می‌گفت، افزود: «برافراشتن پرچم کردستان باعث می‌شود همبستگی میان بخش‌های تشکیل دهنده جمعیت استان کرکوک مستحکم شود».

کریم از شورای اداری استان کرکوک خواست هرچه سریعتر «دستور العمل برافراشتن پرچم کردستان را در کنار پرچم عراق، تصویب کند».
او افزود: «این حق ما است پرچمی که مردم کُردمان را نمایندگی می‌کند، بر فراز موسسه‌های دولتی نصب کنیم».

نجم الدین کریم از شخصیت‌های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‎‌آید. او بارها از سیاست‌های ایران در عراق دفاع کرده و حتی در افتتاح باشگاهی ایرانی به نام «امام خمینی» در کرکوک حضور داشت.

شایان ذکر است که استان نفت خیز کرکوک، منطقه‌ای مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است. اقلیم کردستان این استان را بخشی از خاک خود می‌داند در حالی که دولت عراق این مساله را رد می‌کند.

نجم الدین کردیم استاندار کرکوک در مراسم برافراشتن پرچم کردستان در استانداری
نجم الدین کردیم استاندار کرکوک در مراسم برافراشتن پرچم کردستان در استانداری

مخالفت ترکیه و سازمان ملل

پس از انتشار خبر مصوبه شورای اداری استان کرکوک، مولود چالووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه واکنش نشان داد و در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «اول این‌که تغییر ترکیب جمعیتی منطقه کار درستی نیست و بقیه را در برابر عمل انجام‌شده قرار دادن و برداشتن گام‌های یک‌جانبه منفعتی به‌دنبال نخواهد داشت».

او افزود: «ما از تمامیت ارضی عراق و سوریه حمایت می‌کنیم».

سازمان ملل متحد نیز هشدار داده که تصمیم مقامات محلی برای نصب پرچم کردستان بر بالای قلعه قدیمی شهر کرکوک می‌تواند منجر به برافروخته شدن شعله تنش‌ها شود.

این سازمان، اقدام شورای اداری کرکوک را «خطر بالقوه‌ای برای هماهنگی و همزیستی مسالمت‌آمیز گروه‌های قومی و مذهبی ساکن کرکوک که این شهر را خانه خود می‌دانند و می‌خواهند در کنار یکدیگر زندگی کنند» دانسته است.