فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • احتمال کاندیداتوری احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  علیرغم اینکه محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران توسط رهبر این کشور از شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری منع شده‌است، رئیس سابق شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری ایران از احتمال کاندیداتوری احمدی‌نژاد برای انتخابات سال 1396 خبر داد.

  عباس امیری‌فر، رئیس سابق شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در گفتگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به درخواست محمود احمدی‌نژاد از چند تن از وزرایش برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «او خودش در لحظه آخر ممکن است برای انتخابات بیاید.»
  به گفته امیری‌فر، احمدی‌نژاد از الهام و حسینی وزیر سابق اقتصاد و خلیلیان وزیر سابق کشاورزی خواسته که برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کنند. پیش از این نیز حمید بقائی، معاون اجرائی احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری برای انتخابات اعلام کاندیداتوری کرد و احمدی‌نژاد نیر در پیامی ویدیویی حمایت خود را از بقایی اعلام کرد.

  به اعتقاد امیری‌فر جریان احمدی‌نژاد تلاش می‌کند با تعدد کاندیداها صفوف اصول‌گرایان را در مقابل روحانی بشکند و روحانی را به پیروزی برساند تا این ایده را تقویت که تنها محمود احمدی‌نژاد توان شکست دادن جناح مقابل را دارد و اینگونه اصول‌گرایان را ناچار کند در دوره بعد به سمت احمدی‌نژاد چرخیده و حول محور او جمع شوند.

  رهبر ایران در سپتامبر 2016 در سخنرانی درس خارج فقه، درباره کاندیداتوری احمدی‌نژاد گفت: «یک آقایی آمد پیش من. من هم ملاحظه حال صلاح خود او و صلاح کشور به او گفتم در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتم هم شرکت نکنید گفتم صلاح نمی دانم. با ملاحظه حال مخاطب به آقایی توصیه می کنیم یک دوقطبی در کشور ایجاد می شود. دو قطبی مضر است به حال کشور. من صلاح نمی دانم. یکی بگوید گفته یکی بگوید نگفته. چرا پشت بلندگو نگفته؟ این هم پشت بلندگو.»

  یک هفته پیش از سخنرانی رهبر ایران، زمزمه‌هایی درباره دیدار خصوصی احمدی‌نژاد و علی خامنه‌ای در زمینه انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران منتشر شد. این زمزمه‌ها را افرادی چون محمدرضا باهنر، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری و برخی حامیان سابق احمدی نژاد نظیر حمیدرسایی تایید کردند. در مقابل علی اکبر جوانفکر، شاور مطبوعاتی و رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در دوران تصدی شهرداری تهران و ریاست جمهوری با تکذیب ضمنی این زمزمه‌ها گفت: «مگر آقای باهنر مسئول نشر مطالب مربوط به مقام معظم رهبری است؟ این سوال برای ما هم وجود دارد که مطالب مربوط به رهبر انقلاب چطور از مجاری دیگری منتشر می‌شود. اگر مطلبی به رهبری نسبت داده شده، دفتر ایشان اگر لازم بدانند توضیحاتی می‌دهند. اشخاص دیگر نباید در این زمینه اظهار نظر کنند و من هم نباید اظهار نظری داشته باشم.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران