.
.
.

به‌کارگیری مدیران دو تابعیتی در بانک‌های ایران ممنوع شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بانک مرکزی ایران به تازگی ویرایش جدید «دستور العمل نحوه احراز و سلب صلاحیت حرفه‌ای مدیران موسسات اعتباری» را به نظام بانکی ابلاغ کرده که بر اساس آن به‌کارگیری اشخاص دو تابعیتی در مدیریت بانک‌ها ممنوع شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، نسخه ویرایش شده این دستور العمل 13 مارس جاری، با امضای «عبدالمهدی ارجمند نژاد» مدیر کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی و «حمیدرضا غنی آبادی» اداره مطالعات و مقررات بانکی به نظام بانکی ابلاغ شده است.

در بازنگری این دستور العمل تلاش شده است تا ضمن دقیق و کامل شرایط عمومی، فردی و تخصصی لازم برای تصدی سمت های مدیریتی در موسسه اعتباری، ترتیبات رسیدگی از مرحله ابتدایی دریافت مدارک داوطلبات تصدی سمت های مدیریتی و نحوه رسیدگی به آن‌ها تا نحوه امتیازدهی و میزان امتیازها و نیز وضع ضمانت اجرایی دقیق و مناسب انتظامی برای متخلفان لحاظ شود.

رعایت این دستور العمل برای بانک‌ها و موسسه اعتباری غیربانکی که به موجب قانون و یا با مجوز بانک مرکزی تاسیس شده یا در شرف تاسیس بوده و تحت نظارت بانک مرکزی قرار دارند، ضروری است.

در این دستور العمل شرایط عمومی برای تصدی سمت مدیرعامل، قائم مقام و عضو هیات مدیره بانک‌ها و موسسه های اعتباری شامل «داشتن تابعیت ایران برای مدیرعامل، رییس هیات مدیریت و اکثریت اعضای هیات مدیره و اکثریت اعضای هیات عامل»، نداشتن تابعیت دوگانه، پیروی از دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی قید شده است.

محمود رضا خاوری رئیس سابق بانک صادرات ایران علاوه بر تابعیت ایران، تابعیت کانادا را نیز دارد. او از متهمان پرونده اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی موسوم به «اختلاس بزرگ» از شبکه بانکی ایران است. هنگام اعلام کشف این اختلاس، خاوری برای شرکت در کنفرانسی در بریتانیا به سر می‌برد. او پس از آن به ایران باز نگشت و به کانادا رفت.