.
.
.

سخنگوی خبرگان: کمیته‌ای محرمانه براى انتخاب جانشین خامنه‌ای فعالیت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد خاتمی سخنگوی مجلس خبرگان رهبرى ایران ، اعلام کرده که کمیته‌اى محرمانه براى تعیین جانشین علی خامنه‌ای رهبر ایران تشکیل شده است.

به گزارش خبرگزارى ایلنا که یکشنبه 4 فوریه منتشر شده ، خاتمى در اظهاراتى مطبوعاتى گفته که این کمیته‌ به توصیه خود رهبر جمهورى اسلامى تشکیل شده و صلاحیت تعدادى از مراجع را براى برای احراز پُست رهبرى بعد از خامنه اى بررسی می‌کند.

این روحانى اصولگرای عضو مجلس خبرگان تأکید کرده کسى از کار این کمیته و اسامی مطرح در آن خبری ندارد. او ادامه داده است: «حتی خود من از این موضوع خبر ندارم و حتی به دنبال آن نرفتم که این مطالب محرمانه را بدانم».

احمد خاتمی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس خبرگان در خصوص گزینه‌های رهبری آینده نظام از هم‌ اکنون گزینه‌هایی را در دست بررسی‌ دارد؟ گفت: «بنده در نشست خبری قبلی نیز گفتم که در کمیسیون اصل صد و هفتم مجلس خبرگان رهبری کمیته‌ای به همین منظور تشکیل شده و چیز جدیدی هم نیست چرا که 20 سال است این موضوع مورد بحث است».

سخنگوی هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری ایران افزوده است: «در دیداری که خبرگان رهبری با رهبری معظم انقلاب در حدود 25 سال پیش داشتند آقا گفتند شما باید در آستینتان ۱۰ رهبر داشته باشید. بر اساس همین نظر آقا کمیته‌ای محرمانه تشکیل شد تا در مورد افرادی که می‌توانند در این جایگاه قرار گیرند بررسی‌های لازم صورت بگیرد».

در یک سال گذشته و به‌ویژه پس از انتشار خبر بیماری آیت‌الله علی خامنه‌ای، اظهار نظر مقامات جمهوری اسلامی نیز درباره رهبر آینده کشور افزایش یافته است.

مساله انتخاب جانشین براى رهبرى جمهورى اسلامى ایران بعد از آیت‌الله خامنه‌ای از زمان خبر انتشار بیمارى سرطان پروستات وى در سال 2014 قوت گرفته است.

خامنه اى پیشتر در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری توصیه کرده بود که در انتخاب رهبر آینده «رودربایستی و مصلحت‌اندیشی» در کار نباشد.