.
.
.

ویدیو...خلبان ایرانی به جرم زندانی کردن مسافران در هواپیما راهی زندان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک خلبان شرکت هواپیمایی ماهان که حدود 500 نفر از مسافران پرواز تهران مشهد را بیش از 7 ساعت در هواپیما محبوس کرده بود، به دادسرا احضار شده و به دلیل قانع‌کننده نبودن دفاعیاتش، به دستور بازپرس شعبه 410 دادسرای عمومی و انقلاب مشهد راهی زندان شد.

به گزارش خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی (آنا) در پی شکایت مسافران پرواز مشهد-تهران، خلبان شرکت هوایی ماهان راهی زندان شد.
مسافران پرواز شماره 1034 شرکت هواپیمایی ماهان که قرار بود در 29 بهمن از مشهد به تهران سفر کنند، پس از 25 ساعت تاخیر در پرواز، 7 ساعت درون هواپیمایی که روی باند فرودگاه شهید هاشمی مشهد زندانی شده بودند.

به دنبال وقوع برخی حوادث در پی بارندگی های اخیر در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد که منجر به تاخیر بیش از 7 ساعته پرواز 1034 مشهد - تهران شد، بازپرس ویژه فرودگاه مشهد با حضور شبانه در فرودگاه به تحقیق و بررسی پیرامون حوادث مذکور پرداخت. در پی اعتراض های مسافران و اعلام شکایت آنان مبنی بر نگهداری و توقیف غیرقانونی حدود 500 مسافر در هواپیما، پرونده ای در این باره تشکیل شد.

با توجه به بروز مشکلات حادی برای مسافران این پرواز و به دستور قاضی غلامعلی صادقی (دادستان مرکز خراسان رضوی) تحقیقات گسترده ای توسط بازپرس محمد حسن اصولی صفار آغاز شد و خلبان پرواز 1034 به همراه برخی مدیران و مسئولان مرتبط با این حوادث به شعبه 410 مجتمع قضایی شهید بهشتی مشهد احضار شدند.

خبرگزاری تسنیم در روز حادثه گزارش کرد: " در 7 ساعتی که مسافران پرواز 1034 ماهان در هواپیما حبس شده بودند،‌حال برخی از مسافران وخیم شده و نیاز مبرمی به خدمات پزشکی دارند، گرچه خدمه پروازی و خلبان این پرواز هیچ توجهی به این مسئله نکردند."
این هواپیما به همراه دو هواپیمای دیگر روی باند فرودگاه یخ زده بودند و به گزارش تسنیم به نقل از خلبان «عملیات یخ زدایی هواپیمای ماهان در فرودگاه مشهد عمل نکرد.»

خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه گزارش خود آورده است: روز گذشته خلبان این پرواز نیز که به دادسرا احضار شده بود در شعبه مذکور مورد بازجویی های فنی و تخصصی قرار گرفت. در این جلسه بازپرسی که حدود 4 ساعت به طول انجامید، خلبان مذکور به دفاع از خود پرداخت و در پاسخ به اتهام توقیف غیرقانونی چندین ساعته مسافران در هواپیما گفت: این اتهام را قبول ندارم چرا که مسافران آزاد بودند و هر زمان که اراده می کردند، از هواپیما خارج می شدند و هیچ گونه مشکلی نیز برای خروج آنان وجود نداشت. در عین حال بازپرس پرونده با توجه به اسناد و مدارک موجود و همچنین مشاهدات عینی به هنگام حضور در فرودگاه بین المللی مشهد، دستور بازداشت خلبان را صادر کرد و بدین ترتیب خلبان پرواز 1034 مشهد - تهران با صدور قرار قانونی روانه زندان شد.

پیش از این و در روز حادثه، معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری به خبرگزاری صدا و سیما گفته بود: «تأخیر در پرواز مشهد - تهران شرکت هواپیمایی ماهان به علت مسائل ایمنی است... به مسافرانی که پنج ساعت در هواپیما منتظر پرواز بودند اطلاع داده شد که کسانی که تمایل دارند می توانند با انصراف از پرواز از هواپیما پیاده شوند.»

گفته می‌شود وضعیت نامناسب جوی و باند فرودگاه مشهد و تأکید مسئولان بر پرواز ایمن هواپیما، دلیل تاخیر این پرواز بوده است.

این در حالی است که دقایقی پیش خلبان پرواز مشهد-تهران شماره 1034 هواپیمایی ماهان اعلام کرد:‌ خلبان هواپیما هم‌اکنون اجازه باز شدن درب هواپیما را داده و پلکان نیز به بدنه هواپیما متصل شده است. به مسافران این پرواز گفته شده می‌توانند پرواز خود را کنسل کرده و از هواپیما پیاده شوند یا مانند 7 ساعت گذشته داخل هواپیما منتظر بمانند تا عملیات یخ زدایی مجددا انجام شود.