.
.
.

ايران: 6 روحانى به اتهام مشاركت در هجوم به سفارت سعودى زندانى شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضایى ایران اعلام کرد که 6 روحانى به اتهام مشارکت در حمله به سفارت سعودى در تهران در ابتداى سال 2016 زندانى شدند.

به گزارش خبرگزارى میزان وابسته به قوه قضاییه ایران، غلام حسین محسنى اژه‌اى در یک نشست خبرى روز یکشنبه 5 مارس، تبرئه شدن اکثریت متهمان این پرونده را رد کرد.

اژه‌‎اى افزود: «متهمان بیش از 20 نفر بودند که سه تن از آن‌ها تبرئه شدند و مواردی هم که در دادسرای ویژه روحانیت بود حکم شش نفرشان قطعی شد و در زندان هستند».

وی تصریح کرد: «در رابطه با این پرونده برخی در دادگستری محکوم شدند ولی حکمشان حبس قطعی نبود؛ بعضی نیز حکم حبس قطعی گرفتند که دنبال اعتراض بودند و باید دید اعتراض آنها به کجا می رسد».

پیشتر ، منابع اصلاح طلب در ایران گزارش دادند که که تعداد 30 موتورسوار موسوم به تندروهاى حزب‌الله وابسته به «هیئت مذهبی طلیعه کرج»، در بیست‌وپنجم بهمن‌ماه 1359 شمسی، به اتوبوس حامل متهمان حمله به سفارت سعودی به قصد فرارى دادن متهمان حمله کردند.

سایت«آمدنیوز» مدعی شده بود یک مقام ارشد قضایی گفنته است که دوشنبه گذشته بیش از سی موتورسوار موسوم به حزب‌الله به اتومبیل حامل دو متهم امنیتی حمله به سفارت سعودی حمله کرده‌ و قصد داشتند تا با مسدود کردن مسیر حرکت اتومبیل و توقف آن، «معظمی» و «احسان بابایی» دو متهم حمله به سفارت عربستان سعودی را ربوده و فراری دهند".بنا به این گزارش ، این تعرض در بزرگراه شهید چمران تهران اتفاق افتاده و این افراد تصور می‌کردند که «حسن کردمیهن» متهم ردیف اول حمله به سفارت عربستان سعودی نیز در اتومبیل مخصوص حمل متهمان زندان اوین حضور دارد.

این موتورسواران با حضور انبوه خود در مقابل این زندان، اقدام به سردادن شعارهایی با مضمون «رهایی حسن کردمیهن» و لزوم «تبعیت از ولایت فقیه» کرده و خواستار آزادی متهمان حمله به سفارت سعودی از زندان شده‌اند.

این سایت افزوده بود که تاکنون دست‌کم پنج تن از متهمان حمله به سفارت سعودی بازداشت و در زندان اوین به سر می‌برند.