.
.
.

بیداد ایدز در ایران ... از هر 800 نفر، یک نفر ایدز دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر بهداشت ایران در یک برنامه تلویزیونی خبر داد، 100 هزار نفر در ایران مبتلا به بیماری ایدز هستند. با توجه به جمعیت ایران، این عدد معادل یک بیمار ایدز در هر 800 نفر است.

به گزارش ایرنا، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در تلویزیون به گسترش بیماری ایدز در ایران اشاره کرد و گفت: «آمار ایدز نگران کننده است، 100 هزار نفر ناقل ویروس این بیماری هستند و الگوی ابتلای این بیماری نیز از تزریق، به رفتار پر خطر جنسی تغییر پیدا کرده است که علت عمده آن افزایش مصرف مواد روانگردان شیمیایی است.»

قاضی‌زاده در ادامع افزود: «برای جامعه اسلامی ما حتی یک مورد ایدز هم ناگوار است و همه از جمله صدا و سیما و رسانه ها باید نسبت به این موضوع حساس باشند. باید حواسمان باشد که شیوع بیماریهای عفونی در بین معتادان 5 برابر یک بیمار عمومی دیگر است.»

در همین زمینه، مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز گفت: شیوع عفونت ویروس ایدز در جمعیت عمومی کشور هنوز زیر یک درصد است اما با رواج و افزایش مصرف روانگردان‌ها و گسترش انتقال جنسی، خطر افزایش شیوع ویروس ایدز به بالای یک درصد جمعیت بسیار جدی است.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حدود 33 هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز تاکنون در ایران شناسایی شده است، اما برآورد وزارت بهداشت این است که بین 70 تا 100 هزار نفر در کشور به این ویروس مبتلا هستند و بسیاری از آنان هنوز شناسایی نشده‌اند.