فیلم ایرانی «فروشنده» جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی اسکار را دریافت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیلم ایرانی «The sales man» یا (فروشنده ) متعلق به کارگردان پر آوازه، اصغر فرهادی، جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسکار 2017 را کسب کرد. اصغر فرهادی در مراسم توزیع جائزه بهترین فیلم‌ها در هالیوود در آمریکا حضور نداشت. فرهادی با شماری از دیگر هنرمندان ایرانی در اعتراض به فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید آمریکا، از شرکت در مراسم اسکار خودداری کرده است.


کارگردان مشهور ایرانی در سال 2012 نیز با فیلم «سیپریشن» یا «جدایی نادر از سیمین» برنده جایزه اسکار شده بود.


اصغر فرهادی در یادداشتی که توسط خانم انوشه انصاری در سالن مراسم قرائت شد گفت:« من متاسفم که امشب با شما نیستم. غیبت من به علت احترام به مردم کشورم و شش کشور دیگر است که با قانون غیرانسانی‌ای که مانع ورود مهاجران به آمریکا می شود مورد بی‌احترامی قرار گرفته اند .تقسیم کردن جهان به دسته ما (آمریکا) در برابر دسته دشمنان ما(آمریکا) باعث ایجاد هراس می شود و توجیه فریبکارانه‌ای برای تجاوز نظامی و جنگ است.»


وی در این یادداشت افزود: «این جنگ‌ها مانع دموکراسی و حقوق بشر در کشورهایی می شود که خود قربانی تجاوزهای نظامی بوده اند. فیلمسازان می توانند دوربین‌های خود را روشن کنند تا ویژگی‌های مشترک انسان‌ها را ضبط و کلیشه‌های موجود در مورد اعضای ملل و ادیان مختلف را بشکنند . آن‌ها می توانند بین ما و دیگران یکدلی ایجاد کنند- یکدلی‌ای که ما امروز بیش از همیشه به آن نیاز داریم».

کارگردان ایرانی پیشتر انوشه انصاری و فیروز نادری را به عنوان نمایندگان خود برای شرکت در هشتاد و نهمین مراسم اسکار معرفی کرد. خانم انوشه انصاری که مهندس در رشته فضانوردی است آمریکایی ایرانی تبار است.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید