رهبر ایران پیشنهاد معاون روحانی برای به حضور پذیرفتن خاتمی را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جواد کریمی قدوسی٬ نماینده مجلس گفته که جهانگیری٬ معاون اول حسن روحانی در دیداری که با رهبر جمهوری اسلامی داشته از وی خواسته که محمد خاتمی را به حضور بپذیرد اما رهبر جمهوری اسلامی حاضر نشده است که خاتمی را به حضور بپذیرد.

به گزارش سایت دیگربان، کریمی قدوسی گفته است که رهبر ایران در این جلسه با رد طرح «آشتی ملی» خاتمی٬ حاضر نشده که وی را به حضور بپذیرد.

کریمی قدوسی همچنین افزوده که در این دیدار٬ خامنه‌ای گفته که هاشمی رفسنجانی هرگز واسطه بین وی با اصلاح‌طلبان نبوده است.

او اضافه کرده که رهبر جمهوری اسلامی سال‌ها بود که اکبر هاشمی رفسنجانی را «هم‌رزم» خود نمی‌دانست و تنها با وی به عنوان «همکار» نگاه می‌کرد.

کریمی قدوسی در بخش دیگری از سخنان خود گفته که خامنه‌ای تاکنون سه بار مانع سفر محمد‌جواد ظریف به سعودی برای دیدار با مقام‌های این کشور شده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ایران در گفتگویی با شرق به دیدارش با رهبرانقلاب درباره اصلاح طلبان اشاره کرده است.
وی در این مصاحبه در پاسخ به دیدارش با آیت الله خامنه ای و پادرمیانی برای ملاقات خاتمی با رهبر ایران گفته است:« اصل ملاقات که انجام شده است. ما با دوستان و بزرگان اصلاح‌طلب مذاکره‌ای داشتیم؛ آنها تأکید کردند که این کار انجام شود. من هم با آقای رئیس‌جمهوری مشورت کردم و نهایتا به این نتیجه رسیدم که این ملاقات انجام شود که انجام هم شد. هم درباره شرایطی که مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی داشت، صحبت شد و هم شرایط اصلاح‌طلبان. درباره موقعیت، جایگاه و نقش آنها در انقلاب و نظام و نیز درباره سران اصلاح‌طلب هم صحبت شد. جلسه بسیار خوبی بود و من گزارش کامل را به سران اصلاح‌طلب دادم».

جهانگیری در پاسخ به این سئوال که آیا صحبتی درباره رفع برخي محدودیت‌ها شد یا نه، گفت:«من فکر می‌کنم اصلاح‌طلبان باید اصولی را برای همکاری در داخل نظام رعایت کنند. روی این اصول هم همه از جمله مقام معظم رهبری و خود اصلاح‌طلبان هم حساسیت دارند. یکی از این اصول معیارهای امام‌خمینی است. ایشان به‌عنوان معمار و بنیان‌گذار نظام جمهوری اسلامی معیارهایی داشتند که باید همه آن را در نظر بگیرند. در بین معیارهای امام‌خمینی چند معیار وجود دارد که ثابت بوده است که یکی از آنها مبارزه با استکبار بوده و در رأس آن هم مبارزه با آمریکاست».

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران و موسس جنبش اصلاح طلبی در ایران جمهوری اسلامی به دلیل دفاع و حمایت از رهبران جنبش سبز در سال 2009 از سوی رهبر ایران طرد شد. وی از آن تاریخ ممنوع الخروج و ممنوع التصویر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید