احمد منتظری بازداشت شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

احمد منتظری فرزند آیت‌الله حسینعی منتظری مرجع تقلید منتقد حکومت ایران، چهارشنبه 22 فوریه توسط دادگاه ویژه روحانیت بازداشت شد.

برپایه اطلاعیه‌ای که سایت آیت‌الله منتظری منتشر کرده، احمد منتظری «بدون هیچ گونه احضاریه رسمی به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده است».

این اطلاعیه افزوده است که احمد منتظری، ساعاتی پس از این احضاریه تماس گرفته و اعلام کرد که در زندان است.

این اطلاعیه، دلیل بازداشت را مرتبط با «انتشار فایل صوتی مربوط به دیدار آیت‌الله منتظری با هیأتی که عهده‌دار اعدام‌های تابستان 1367 بودند» دانسته است.

آیت الله منتظری، قائم مقام رهبری ایران بود اما به دلیل اختلاف‌ها با روح الله خمینی رهبر وقت این کشور به ویژه بر سر اعدام‌های گسترده، از این سمت عزل شد.

پیش از این دادگاه ویژه روحانیت احمد را به 21 سال حبس تعزیری و سه سال خلع لباس روحانیت محکوم کرده بود.

دادگاه ویژه روحانیت، احمد منتظری را به «اقدام علیه امنیت ملی» به دلیل انتشار فایل صوتی مربوط به اعدام‌های سال 1367 هجری شمسی، متهم کرده بود.

احمد منتظری در پاسخ به این اتهام نوشته بود: «اتهام وارده را قبول ندارم، و چون از مواد قانونى ذکر شده اطلاعى ندارم پس از مشورت با وکیل خود به آن جواب خواهم داد.»

وبسایت رسمی آیت اﻟله حسینعلی منتظری اخیرا، فایل صوتی سخنان او را درباره اعدام زندانیان سیاسی در سال 1357 منتشر کرده بود.

بر پایه این سند آیت‌الله منتظری از اعدام‌های 67 به عنوان «بزرگترین جنایت در جمهوری اسلامی» یاد کرده، که در آینده از آیت‌الله خمینی «چهره‌ای سفاک و خونخوار» ترسیم می‌کند.

در شرحی که همراه با فایل صوتی صحبت‌های آیت الله منتظری منتشر شده، آمده است که چون «دانستن حق مردم است»، این فایل منتشر می‌شود و پیشتر هم اسناد مکتوب مربوط به اعدام‌های تابستان 1367 ارائه شده است: «آیت‌الله منتظری پس از اطلاع از این اعدام‌ها و در جهت توقف آن، علاوه بر نگارش دو نامه به آیت‌الله خمینی، در تاریخ 24 مرداد 1367 دیداری با آقایان نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین) داشتند که شرح آن در پیوست شماره 155 کتاب خاطرات آمده است. اینک فایل صوتی این دیدار با امانتدارى و بدون هیچ ویرایشی برای اولین بار منتشر مى‌گردد».

اعدام های سال 67 در پی انجام عملیات موسوم به فروغ جاویدان توسط سازمان مجاهدین خلق ایران و حمله اعضای این سازمان از خاک عراق به داخل ایران، صورت گرفت.

در پی عملیات شکست خورده فروغ جاویدان آیت اﻟله خمینی رهبر جمهوری اسلامی، به دستگاه قضایی دستور داد که هر زندانی سیاسی که بر موضع خود باقی است را اعدام کند. در پی این حکم، تنها طی دو ماه برای بسیاری از زندانیان سیاسی حکم اعدام صادر و اعدام شد.

بیشتر اعدام شدگان از میان اعضای زندانی سازمان مجاهدین خلق بوده و برخی از آنان از اعضای گروه های چپ نظیر چریک‌های فدایی خلق بودند.تعداد قربانیان این واقعه نزد مراجع مختلف متفاوت و بین 2500 تا 5000 نفر است.

در حالی که آیت‌الله منتظری شمار اعدام شدگان را حدود 3800 تن برآورد کرده، اما سازمان مجاهدین خلق مدعی است 30 هزار تن از اعضایش در سراسر ایران اعدام شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید