سکوت رهبر جمهوری اسلامی ایران درباره اوضاع نامساعد اهواز شکست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اعتراضات مردمی گسترده مردم اهواز، در اعتراض به اوضاع معیشتی نامناسب، بحران گرد وغبار، نبود آب و برق بالاخره سکوت رهبر جمهوری اسلامی ایران شکست و او مسئولان نظام را به رسیدگی به این مشکلات توصیه کرد.

به گزارش پایگاه رسمی رهبر جمهوری اسلامی ایران، علی خامنه‌ای روز دوشنبه در جلسه درس فقه گفت: «این حوادث حقیقتاً دل انسان را می‌خراشد و مسئولان موظفند که با فکر و کار و تلاش و همدلی با مردم، به این مشکلات رسیدگی و برای علاج قطعی آن‌ها چاره‌اندیشی و اقدام کنند.»

جابر احمد کنشگر سازمان حقوق بشر اهواز درباره این سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران به "العربیة.نت" گفت: «خامنه‌ای بیش از هر کس دیگری می‌داند که سیاست‌های ظالمانه‌اش اوضاع اهواز را به این شرایط ناگوار رسانده است ولذا اظهار همدردی او با شهروندان تنها یک بازی رسانه‌ای بی‌ارزش است و هیچ مشکلی از مشکلات اقلیم را حل نخواهد کرد؛ مشکلاتی که بر اثر سیاست‌های تبعیض‌آمیز، به حاشیه راندن مردم و تغییر بافت جمعیتی تحت نظارت دستگاه‌های مرتبط با رهبری به وجود آمده‌اند.»

این نویسنده و پژوهشگر اهوازی در ادامه گفت: «رژیم خامنه‌ای همه جامعه ایران به واماندگی و فقر اجتماعی دچار کرده است و این اوضاع جامعه را به مانند بشکه‌ باروتی که ممکن است هر لحظه در مقابل رژیم منفجر شود، مبدل کرده است. این موضوع رهبر ایران را وادار به گفتن این سخنان کرده است؛ سخنانی که هیچ تفاوتی با نمونه‌های مشابه پیشین ندارند و هر گاه مردم به پا خواسته‌اند، رهبر ایران وعده‌هایی داده است. می‌توان گفت سخنان خامنه‌ای مشتی وعده هستند نه گام‌های عملی».

نیروهای امنیتی ایران روز شنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعتراضات مردمی را ممنوع کرده و درباره ادامه اعتراضات تحت هر عنوان هشدار داده بودند. در حالیکه مقامات محلی و کشوری تا کنون هیچ گام عملی جدی برای حل مشکلات ناشی از قطع برق و افزایش گرد و غبار که در نتیجه آن صدها شهروند راهی بیمارستان‌ها شده‌اند، برنداشته‌اند براساس بیانیه نیروهای امنیتی شهروندان در صورت مشارکت در اعتراضات مسالمت‌آمیز دستگیر خواهند شد.

در اعتراضاتی که هفته گذشته و برای شش روز متوالی برگزار شد، تظاهرکنندگان با سردادن شعارهای قومی، سیاست‌های تبعیض‌آمیز رژیم بر ضد مردم عرب را محکوم کرده و خواهان به استیفای حقوق اساسی ملت عرب اهواز شدند. معترضان خواهان تعلق‌گیری حقوق فرهنگی از جمله تحصیل به زبان مادری و حقوق معیشتی مانند افزایش فرصت‌های اشتغال و کاهش بیکاری شدند. آنها همچنین به روند قطع مستمر برق و افزایش گرد و غبار و آلودگی هوا و اوضاع نامساعد محیط زیست اعتراض کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید