ممانعت از برگزاری مراسم چهلم هاشمی‌رفسنجانی در نوشهر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ممانعت از سخنرانی غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در نوشهر برگزار شود، مراسم چهلمین روز درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران که قرار دود شنبه 18 فوریه در این شهر لغو شد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، با فشارهای یکی از روحانیون سرشناس شهر و عدم موافقت هیئت امناء دو مسجد در این شهرستان سخنرانی کرباسچی و مراسم چهلم آیت‌الله هاشمی در نوشهر لغو شد.

این مراسم ابتدا قرار بود در مسجد جامع نوشهر برگزار شود که با مخالفت امام جمعه روبرو شد و به مسجد امام رضا منتقل شد که با برخی فشارها، هیئت امناء این مسجد نیز با برگزاری این مراسم مخالفت می‌کنند.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران شامگاه یکشنبه ۸ ژانویه ۲۰۱۷ در سن ۸۲ سالگی در اثر عارضه قلبی درگذشت.

درگذشت هاشمی رفسنجانی در حالی روی دادکه او در سال‌های اخیر هدف حملات شدید اصولگرایان قرار داشت و دو تن از فرزندانش هم به زندان رفتند.

اکبر هاشمی بهرمانی مشهور به علی اکبر هاشمی رفسنجانی روحانی سیاستمدار ایرانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری و رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بود.

وی نخستین رئیس مجلس شورای اسلامی و چهارمین رئیس جمهور ایران در دو دوره پیاپی بین سال‌های ۱۳۶۸ تا۱۳۷۶ شمسی بوده و به عنوان یکی از پرنفوذ‌ترین شخصیت‌های سیاسی جمهوری اسلامی شناخته می‌شود.

او در همه ادوار مجلس خبرگان رهبری نماینده بوده و از ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰هجری شمسی، دومین رئیس این مجلس بود.

در مبارزات منتهی به انقلاب ایران و سال‌های پس از آن، او از یکی از نزدیک‌ترین شخصیت‌های ایران به روح الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بود.

هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۴ شمسی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد که در دور دوم از محمود احمدی‌نژاد شکست خورد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری جنجال برانگیز ۱۳۸۸ هاشمی و خانواده او به وضوح از میرحسین موسوی، نامزد اصلاح‌طلبان حمایت کردند و خود او نیز در آخرین نمازجمعه‌ای که در تهران اقامه کرد و پس از آن در محافل خصوصی از سرکوب معترضان به نتایج این انتخابات انتقاد کرد. این انتقادات باعث شد که از سوی مراجع حکومتی به همسوی با «فتنه‌گران» متهم شده و به تدریج جایگاه امامت نمازجمعه، ریاست مجلس خبرگان و اثرگذاری بر دانشگاه آزاد اسلامی را از دست داده و فرزندانش نیز پست‌های خود را از دست بدهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید