پنجمين روز اعتراضات مردم اهواز وبركنارى دو مسئول استانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شهروندان اهوازى امروز جمعه پنجمين تجمع اعتراضى خود را در مقابل استانداری خوزستان در حالى برگزار كردند كه رسانه‌هاى حكومتى ايران از بركنارى دو مسئول استانى در نتيجه فشارهاى مردمى خبر داده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمى ايران " ایرنا " ، در پی اتفاقات روزهای گذشته، هاشم بالدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری، و شهریار بذرکار، مدیرکل منابع طبیعی خوزستان، برکنار شده‌اند.

از سوى ديگر ، استاندار خوزستان در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: وزیران نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی در روزهای گذشته برای رسیدگی به استان خوزستان سفر کردند.

شریعتی افزود: علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این سفر مسائل و آسیب های اجتماعی، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی مسائل ریزگردها و راهکارهای عملیاتی برای مقابله با آن و حمید چیت چیان وزیر نیرو مسائل و مشکلات اخیر در بخش آب و برق استان خوزستان را از نزدیک بررسی کردند".

گزارش‌هاى رسيده به "العربيه" حاكى است كه دو جريان عمده در تظاهرات اعتراضى مردم اهواز مشاركت گسترده داشته اند: جريان اول فعالان مدنى جامعه عرب اهوازى است كه قبلا با برگزارى زنجيره‌هاى متعدد انسانى در ساحل رودخانه كارون تجمعات گسترده و متعددى در سالهاى اخير در اعتراض به پروژه هاى انتقال آب كارون و فاجعه آلودگى هوا و تخريب محيط زيست را سازماندهى كرده اند.
اين جريان طى روزهاى گذشته با نوشتن سر دادن شعارهاى عربى و بلند كردن پلاكاردهاى عربى به غير از اعتراض به مسايل قطع برق و آب اهواز و وضعيت بحرانى آلودگى هوا ـ مطالباتى قومى - فرهنگى مانند حق تحصيل به زبان مادرى و نيز مطالباتى معيشتى براى رفع بيكارى به همراه شعارهايى عليه تبعيض نيز سر داده اند.
اما جريان دوم كه عمدتا از سوى جناح محافظه كاران در استان حمايت مى شوند به هدف بركنارى استاندار اصلاح طلب به طور وسيعى به اعتراضات پيوسته اند.
اما فعالان جامعه مدنى اهوازى در شبكه هاى اجتماعى مى گويند كه همه گروهها بايد بر سر مطالبات خدمات رسانى و بهبود وضعيت اسفناك محيط زيست و رفع تبعيض از استان متحد شوند و به تظارات اعتراضى ادامه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم