وزارت خارجه ایران درخواست آمریکا برای آزادی موسوی، رهنورد و کروبی را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، درخواست آمریکا برای پایان حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معترضان ایران را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهرام قاسمی چهارشنبه 15 فوریه در واکنش به بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا برای آزادی موسوی، رهنورد و کروبی گفت: « دولت و ملت ایران تجربه بسیار تلخی از دخالت‌های کلامی گاه و بیگاه و بی‌مورد مقامات آمریکایی در امور داخلی خود دارند و به هیچ وجه چنین بیانیه‌های مداخله جویانه‌ای را نمی‌پذیرند».

بهرام قاسمی ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که دولت ایران ضمن پایبندی به تعهدات بین‌المللی خود، اجرای اصول قانون اساسی کشور در رعایت حقوق شهروندی را از اولویت‌های اصلی خود دانسته است؛ بی‌شک صدور این گونه بیانیه‌ها را امری مغرصانه، مشکوک، نابه‌جا و اقدامی با اهداف سیاسی خاص تلقی و آن را به شدت محکوم می‌کند».

وزارت امور خارجه آمریکا، سه‌شنبه 14 فوریه در بیانیه‌ای با اشاره به ششمین سالگر حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، خواستار آزادی فوری آن‌ها و تمام زنداینان سیاسی شد.

موسوی و کروبی، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2009 ایران هستند. رهنورد همسر موسوی است که نقشی موثر در جنبش اعتراضی آن دوره داشت.

به گزارش صدای آمریکا، وزات امور خارجه این کشور، ادامه حصر خانگی سران منتقد نظام ایران را برخلاف قوانین بین‌المللی و حقوق سیاسی که ایران نیز به آنها متعهد است، دانست.

در این بیانیه آمده است: «ما نیز به جامعه جهانی در محکومیت این بازداشت‌ها بدون اتهام و برگزاری دادگاه عادلانه می‌پیوندیم و خواستار آزادی فوری آنها هستیم».

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 2009، اصلاح طلبان که معقتد به روی دادن تقلب گسترده و سازماندهی شده در انتخابات بودند، دست به اعتراض زدند. حاصل سرکوب انتظامی و امنیتی این اعتراض‌ها، ده‌ها کشته در خیابان‌ها و بازداشتگاه‌ها و صدها زندانی بود.

مدتی پس از آغاز اعتراض‌ها، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، در حصر خانگی قرار داده شدند.

روز دوشنبه 13 فوریه، کاربران ایرانی توییتر با هشتگی درباره رفع حصر، مطالبه آزادی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را به جمع ترندهای اصلی جهان رساندند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید