فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • باقر نمازی پدر 80 ساله سیامک نمازی از زندان به بیمارستان منتقل شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  باقر نمازی، شهروند ایرانی –آمریکایی 80 ساله که در زندان اوین به سر می برد اخیرا در اثر مشکلات جسمی از زندان به بیمارستان منتقل شده است.

  خانواده این زندانی روز 11 فوریه در صفحه فیسبوکی که برای آزادی او با عنوان “Free Baquer Namazi Champion for Children” راه اندازی کرده‌اند، خبر از انتقال او به بیمارستان داده‌اند و نوشته‌اند که به شدت نگران وضعیت سلامت اوهستند.

  در این نوشته کوتاه فیسبوکی مشخص نیست که باقر نمازی از چه بیماری یا بیماری‌هایی در رنج است و آیا همچنان در بیمارستان به سر می‌برد و یا به زندان بازگشته است. آقای نمازی 80 سال سن دارد و از زمان بازداشت وی در حدود دو ال پیش تاکنون به همراه فرزندش سیامک نمازی ابتدا در سلول‌های انفرادی و پس از آن در سلول‌های دو تا چهار نفره زندان اوین به سر می‌برند و هنوز به بند عمومی منتقل نشده‌اند.

  باقر نمازی روز 18 اکتبر به اتهام «همکاری با دول متخاصم» به 10 سال زدندان محکوم شد. او در حال حاضر در انتظار حکم دادگاه تجدید نظر به سر می‌برد و تاکنون با درخواست‌های وکیلش برای آزادی او با قرار وثیقه تا رای نهایی دادگاه مخالفت شده است.

  سیامک نمازی، فعال اقتصادی و مدیر بخش برنامه‌ریزی‌های استراتژیک کمپانی نفتی کرسنت بود. او اکتبر 2015 در تهران بازداشت شد. باقر نمازی، پدر 80 اله او نیز چند ماه بعد، زمانی که برای رسیدگی به پرونده پسرش به ایران سفر کرده بود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

  بازداشت سیامک و باقر نمازی، واکنش‌هایی بین‌المللی را در پی داشته و از جمله صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، با صدور بیانیه ای نگرانی خود را از وضعیت سلامت باقر نمازی، کارمند پیشین خود اعلام کرده بود.

  جان کربی، سخنگوی وقت وزارت امورخارجه آمریکا نیز 18 مارس 2016 در مورد وضعیت سیامک و باقر نمازی گفته بود که آمریکا به شدت نگران گزارش‌هایی است که در مورد بازداشت آنها در ایران منتشر شده‌ است. همسر محمدعلی، مشت‌زن اسطوره‌ای آمریکا هم از مقام‌های ایرانی خواسته بود تا این دو نفر را آزاد کنند.

  تبلیغات