شمخانی: استفاده جنگنده‌های روسی از فضای ایران برای بمباران سوریه ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اعلام کرد که استفاده جنگنده‌های روسی از فضای ایران برای حمله به مواضع مورد نظر در سوریه، ادامه دارد.

شمخانی شنبه 11 فوریه در مصاحبه با خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران گفت: «اینکه آنها (روس‌ها) از فضای ایران استفاده کنند، ادامه دارد زیرا ما یک همکاری کاملا راهبردی با روسیه داریم».

او ادامه داد: «هر نوع همکاری در خصوص سوریه با روسیه خواهیم داشت و ممکن است هواپیماهایی هم از فضای ایران عبور کنند که در این خصوص مجوز لازم صادر می‌شود».

شمخانی گفت: «عور هواپیماهای روس منوط به رابطه، همکاری و تصمیم‌گیری از قبل است و اینطور نیست که این کار بدون هماهنگی صورت گیرد».

وی تصریح کرد: «جنگنده‌های روس در موارد اخیر تنها از آسمان ایران استفاده کردند و عملیات سوخت‌گیری نداشته‌اند».=

اخیرا برخی رسانه‌های غربی گزارش داده بودند که شش فروند بمب‌افکن راهبردی «توپولف 22 ام» (به روسی Туполев Ту-22М / به انگلیسی Tupolev Tu-22M که در ناتو به نام «بَک فایِر» Backfire شناخته می‌شود) از آسمان ایران و پایگاه همدان برای عملیات در دیرالزور سوریه استفاده کرده‌اند.

پیش از این وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران از احتمال استفاده دوباره روس‌ها از پایگاه هوایی نوژه همدان خبر داد و گفته بود: «اگر لازم باشد این پایگاه را در اختیار روس‌ها قرار دهیم، اینکار را خواهیم کرد».

پیش از این، حضور روس‌ها در ایران با واکنش‌های منفی فراوانی مواجه شده بود. حشمت‌الله فلاحت پیشه، یکی از اعضای مجلس ایران، استقرار جنگنده‌های روسی در پایگاه نوژه همدان را مخالف اصل 146 قانون اساسی دانسته و گفته بود: «برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم است که همچنین امکانی در اختیار یک قدرت خارجی در ایران گذاشته می‌شود و حال آنکه بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح‌آمیز ممنوع است».

در مقابل وزیر دفاع ایران پیش از این، انتشار خبر استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه در همدان، از سوی روس‌ها را بی‌معرفتی خوانده و گفته بود: «طبیعتا روس‌ها علاقه‌مندند نشان دهند که یک ابرقدرت و کشور اثرگذار هستند و در تمامی روندهای امنیتی منطقه و سطح جهان حضور دارند. از طرفی علاقه دارند در صحنه عملیات در سوریه خود را به عنوان یک عامل موثر مطرح کنند تا بتوانند سهم خود را در آینده و در مقابل آمریکا تامین کنند. البته نوعی خودنمایی و بی‌معرفتی پشت اعلام این خبر بوده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید