آمریکا در حال بررسی مجازات ایران به خاطر فعالیت‌های برون مرزی سپاه پاسداران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد سریال فشاری که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران و برخی از فعالیت‌ها و سازمان‌های تحت حمایتش در شماری از کشورهای خاورمیانه آغاز کرده، همچنان ادامه دارد.

نشانه‌ها حاکی از آن است که احتمالا کاخ سفید آمریکا در دوره ترامپ، بر خلاف دوره باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین این کشور، موضعی «آهنین» در قبال ایران اتخاذ کند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، دولت ترامپ در حال بررسی گام‌هایی است که قصد دارد در برابر ایران بردارد که شماری از آن‌ها، از این قرارند:
احتمالا آغاز اقدام‌های آمریکا، مقابله با سپاه پاسداران باشد؛ نیرویی نظامی که بازوی آهنین ایران به شمار می‌آید که از آن در دخالت‌هایش در شماری از کشورها از جمله سوریه و عراق استفاده می‌کند.

در همین راستا روز چهارشنبه 8 فوریه، خبرگزاری رویترز و روزنامه نیویورک تایمز اعلام کردند که دولت ترامپ، در حال بررسی پیشنهادی برای قرار دادن سپاه پاسداران ایران و البته گروه اخوان المسلمین مصر، در فهرست گروه‌های تروریستی است.

روزنامه نیویورک تایمز در این باره خاطرنشان کرده که بیشترین فشارها برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی در حال انجام است. قرار است وزارت امور خارجه آمریکا این پیشنهادها را بررسی کند. ترامپ مشاورانی در کاخ سفید دارد از جمله مایکل فلین، استیو بنن و سباستین گورکا که بر قرار دادن سپاه پاسداران و اخوان المسلمین در فهرست گروه‌های تروریستی اصرار دارند.

بسیاری از مسئولان آمریکایی، سپاه پاسداران را به پشتیبانی از جنگ‌های نیابتی در خاورمیانه متهم می‌کنند.

اما گام دوم احتمالا اعمال تحریم‌هایی علیه ایران به خاطر حمایتش از گروه‌های تروریستی باشد. یک مقام مسئول برجسته آمریکایی که در بازنگری سیاست کشورش در قبال تهران مشارکت دارد، گفته است که دولت جدید ایالات متحده، ایران را واضح‌ترین خطر علیه منافع آمریکا به شمار می‌آورد، از این رو در حال بررسی افزایش فشار بر آن است.

او افزود: «احتمال دارد کاخ سفید به جای پاره کردن توافق هسته‌ای، به سمت مجازات تهران به خاطر حمایتش از برخی گروه‌ها در کشورهای خاورمیانه پیش برود؛ گروه‎‌هایی همچون حزب‌الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن و گروه‌های شیعه عراقی».

این مقام مسئول در عین حال نسبت به نتایج معکوس افزایش فشارها بر سپاه پاسداران هشدار داد و گفت چنین اقدامی می‌تواند به تقویت اصولگرایان در ایران و تضعیف حسن روحانی رئیس جمهوری این کشور بیانجامد، همچنین گروه‌های مورد حمایت تهران در عراق و سوریه را تشویق کند تا در مسیر تلاش‌ها برای از بین بردن داعش در دو کشور، مانع تراشی کنند و چه بسا اقدام‌هایی علیه گروه‌های مورد پیشتیبانی آمریکا و همچنین نیروهای آمریکایی صورت گیرد که در حال جنگ با داعش در عراق هستند.

از سوی دیگر، برخی از منابع مطلع می‌گویند که یکی از گزینه‌ها، تحریم بخش‌های صنعتی ایران است که در توسعه موشک سازی ایران مشارکت دارند.

از سویی قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، می‌تواند سرمایه‌گذاری‌های خارجی را از ایران دور کند زیرا این نهاد، امپراتوری اقتصادی بزرگی را مدیریت می‌کند.

منابع آگاه می‌گویند که دولت آمریکا، به پیوستن اروپایی‌ها به این اقدام‌ها امید بسته زیرا شرکت‌های اروپایی احتمالا به خاطر نگرانی از قرار گرفتن تحت تحریم‌های آمریکا، با جدیت به پایان دادن به قراردهای بزرگ خود با ایران بیاندیشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم