انصراف ایران از آزمایش موشک «سفیر» در پی تشدید تنش با آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شبكه خبرى «فاکس نیوز» گزارش داد كه ایران از آزمایش موشک موسوم به «سفیر» منصرف شده است. اين خبر در حالى منتشر می‌شود كه رئيس‌جمهوری امريكا و مقامات ارشد دولت ترامپ نسبت به ادامه آزمايش‌هاى موشكى به شدت به تهران هشدار داده‌اند.

فاكس نيوز تاكيد كرد که ایران از آزمایش یک موشک از نوع «سفیر» که ظاهرا در روزهای گذشته آن را آماده پرتاب کرده بود؛ منصرف شده است.

موشک ماهواره‌بر سفیر یا ماهواره‌بر سفیر 1 نخستین موشک ماهواره‌بر ایرانی است که برگرفته از موشک بالستیک شهاب است.

ایالات متحده پیش از این به دنبال آزمایش موشک بالستیک موسوم به «خرمشهر» در چند روز گذشته، تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

بر اساس این تحریم‌ها ده‌ها فرد و نهاد ایرانى و غیر ایرانی به اتهام ارتباط با «تولید اسلحه کشتار جمعی» و «فعاليت‌هاى تروريستى جمهورى اسلامى» در منطقه به ليست تحريم‌هاى آمریکا افزوده شدند.

«شان اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید در تازه‌ترين اظهارات خود یادآور شد كه ایران برجام را به طور مکرر نقض می‌کند و دونالد ترامپ رئيس‌جمهوری ايالات متحده برای مقابله با این وضعیت گزینه‌هایی دارد که فعلا از آنها سخن نمی‌گوید.

اسپایسر در این راستا افزود: «رژیم ایران به زودی خواهد فهمید که رئیس‌جمهور جدیدی (در آمریکا) در مسند قدرت است. این رئیس‌جمهور قصد ندارد کنار بنشیند تا ایران نقض آشکار توافق جمعی را ادامه دهد.»

سخنگوی کاخ سفید در خصوص نحوه مقابله ترامپ با آنچه اقدام به نقض برجام می‌داند، گفت: «رئیس‌جمهور بر طبق صلاح‌دید خود، اقدام (علیه ایران) را ادامه خواهد داد؛ او بارها و بارها گفته که قصد ندارد نشان دهد که آن اقدامات چه خواهد بود، و او هیچ گزینه‌ای را از روی میز برنداشته است.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه 7 فوریه در اولین واکنش رسمی به اظهارات رئیس‌‌جمهوری جدید آمریکا و برخی مقامات این کشور در باره ایران گفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا «چهره واقعی» ایالات متحده را نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی مهر، آیت‌الله خامنه‌ای که در جریان دیدار با فرماندهان نیروی هوایی ارتش ایران سخنرانی می‌کرد با انتقاد از آمریکا گفت: «از این آقایی (ترامپ) که آمده متشکریم. تشکر به‌خاطر اینکه زحمت ما را کم کرد و چهره‌ واقعی آمریکا را نشان داد. آنچه که ما در سی و چند سال می‌گفتیم فساد سیاسی، اقتصادی و اخلاقی و اجتماعی در دستگاه حاکمه آمریکا. این آقا آمد در دوره‌ انتخابات و بعد از انتخابات این را علنی و عریان کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size