رهبر ایران: ترامپ چهره‌ واقعی آمریکا را نشان داد

«تحریم‌های سنگین با نیت فلج‌کردن ملت ایران را اوباما وضع کرد»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز سه‌شنبه 7 فوریه در اولین واکنش رسمی به اظهارات رئیس‌‌جمهوری جدید آمریکا و برخی مقامات این کشور در باره ایران گفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا «چهره واقعی» ایالات متحده را نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی مهر، آیت‌الله خامنه‌ای که در جریان دیدار با فرماندهان نیروی هوایی ارتش ایران سخنرانی می‌کرد با انتقاد شدید از آمریکا گفت: «از این آقایی (ترامپ) که آمده متشکریم. تشکر به‌خاطر اینکه زحمت ما را کم کرد و چهره‌ واقعی آمریکا را نشان داد. آنچه که ما در سی و چند سال می‌گفتیم فساد سیاسی، اقتصادی و اخلاقی و اجتماعی در دستگاه حاکمه آمریکا. این آقا آمد در دوره‌ انتخابات و بعد از انتخابات این را علنی و عریان کرد.»

سخنان شدید اللحن خامنه‌ای علیه ترامپ نخستین واکنش رهبر ایران در قبال مواضع دولت جدید آمریکا نسبت به ایران تلقی می‌شود.

ترامپ رئیس‌جمهوری جدید آمریکا هفته گذشته در پی آزمایش یک موشک بالستیک موسوم به "خرمشهر" در تویتی در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نوشت: «ایران با آتش بازی می‌کند، آنها قدر اوباما را نشناختند که با آنها بسیار مهربان بود، اما من مثل اوباما نیستم».

ترامپ در مصاحبه‌ای دیگر گفت:«ایران پس از توافق هسته‌ای بسیار گستاخ‌تر شد».

مایکل فلین مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا نیز از جدیت ترامپ در برخورد با ایران سخن گفت و از تهران خواست که جدیت رئیس جمهوری جدید آمریکا را نیازماید.

رهبر ایران در بخش دیگری از سخنان خود از باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا نیز انتقاد کرد.

آقای خامنه‌ای گفت: «رئیس‌جمهوری جدید آمریکا می‌گوید باید از اوباما متشکر باشید. چرا؟ به‌خاطر تحریم‌های ضد ایرانی؟ به علت ایجاد داعش؟ به دلیل به آتش کشیدن منطقه در سوریه و عراق؟ و یا به علت نفاق و دورویی یعنی ابراز ارادت و همکاری در نامه خصوصی اما حمایت صریح و آشکار از فتنه پس از انتخابات 88؟ او بود که تحریم‌های فلج‌کننده برای ملت ایران آورد؛ البته به خواستش نرسید و هیچ دشمنی نمی‌تواند ملت ایران را فلج کند».

رهبر ایران خاطرنشان کرد:«اینها مصادیق همان دستکش مخملین است که دولت قبلی آمریکا روی پنجه آهنین خود کشیده بود».

آیت الله خامنه‌ای با اشاره به سخن رئیس جمهوری جدید آمریکا که گفته بود ایران با آتش بازی می کند، گفت:« ایرانی از تهدید نمی‌ترسد».

رهبر ایران با اشاره به راهپیمایی 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب در سال 1979 در ایران و براندازی رژیم شاهنشاهی، به طور غیر مستقیم از مردم خواست که در راهپیمایی شرکت کنند.

خامنه‌ای گفت:« مردم در روز 22 بهمن با حضور در خیابان‌ها جواب این حرف‌ها و تهدیدات را خواهند داد».

رهبر ایران افزود:« ترامپ می‌گوید از من بترسید. نه؛ مردم پاسخ این حرف‌ها را در 22 بهمن خواهند داد و نشان می‌دهند ملت ایران چه موضعی در برابر تهدید می‌گیرد».

دونالد ترامپ رئيس‌جمهوری آمریکا، در مصاحبه‌ای گفته که «ایران پس از توافق هسته‌ای گستاخ‌تر» شده و به ایالات متحده آمریکا، «کاملا بی احترامی» می‌کند. ترامپ در مصاحبه با شبکه خبری فاکس، ایران را «دولت شمار یک حامی تروریسم» توصیف کرد.

وی در این مصاحبه ضمن انتقاد شدید از توافق اتمی با ایران، گفت «فکر می‌کنم این بدترین توافق اتمی ممکن بود. فکر می‌کنم این توافقی بود که هرگز نباید در مورد آن مذاکره می‌شد. از نظر من خجالت‌آور است که توافقی مانند آن داشته و آن را امضا می‌کردیم، هیچ دلیلی نداشت این کار را بکنیم. اگر قرار بود این کار را بکنیم، باید توافقی خوب می‌داشتیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید