محمدجواد لاریجانی: از روح برجام خیلی متنفر هستم... روح آن شیطانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش رسانه‌های ایرانی محمدجواد لاریجانی معاون بین‌الملل قوه قضائیه ایران روز دوشنبه 18 بهمن با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیمای این کشور به مناسبت سالروز انقلاب در بخشی از سخنان خود به آنچه که "سلطه وسیع آمریکا بر منابع غنی انرژی در منطقه و نقاط راهبردی" نامید اشاره کرده آن را "از جمله منافع نامشروع آمریکا در منطقه" نامید.

لاریجانی در این گفت‌وگو به "روند تاریخی ریاست جمهوری آمریکا در دوران پس از انقلاب اسلامی" اشاره کرد و گفت: "اوباما بسیار خطرناک‌تر از بوش پسر بود، زیرا انسان زرنگی بود و ادبیات فرهیخته‌ای به کار می‌بُرد اما حجم دشمنی‌اش علیه ایران به مراتب شدیدتر و خطرناک‌تر و توطئه‌هایش وسیع‌تر بود".

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه 3 فوریه، در توییتر خود نوشت: "ایران با آتش بازی می‌کند. آنها متوجه و قدردان نیستند که پرزیدنت اوباما چقدر با آنان مهربان بود. اما من نیستم".

آقای لاریجانی در ادامه سخنان خود در توصیف دوران اوباما گفت: "دوران اوباما به ظاهر با یک توافق هسته‌ای با ایران تمام شد، اما این توافق در نظر آنها محمل جدیدی برای دشمنی‌های آینده آن‌ها و به کارگیری فشارها علیه ایران بود".

گفتنی است که ترامپ، در زمان رقابت‌های انتخاباتی خود، بارها از توافق اتمی انتقاد کرده و دولت اوباما را به خاطر ارسال پول به ایران مورد انتقاد قرار داد.

معاون بین‌الملل قوه قضائیه ایران در بخشی از سخنان خود "انقلاب اسلامی" در ایران را به عنوان "ضرر بسیار سنگین" برای "سلطه غرب که نماد آن در آمریکا بود" دانست. وی آمریکا را متهم کرد که می‌خواست "ایده نظام اسلامی گسترش نیابد و می خواستند آن را در منطقه خفه کنند"، اما او در ادامه گفت که آنها موفق نشدند.

پس از آزمایش یک موشک بالستیک موسوم به موشک "خرمشهر" توسط ایران روابط میان تهران و واشینگتن بیش از پیش بحرانی شد.

نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل این آزمایش موشکی را "مطلقا غیرقابل قبول" خواند و آن را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شواری امنیت برشمرد.

او در واکنش به این آزمایش گفت که دولت متبوعش "بر چنین رخدادهایی چشم نخواهد بست" و تهدید کرد که آمریکا "قدرتمند" عمل خواهد کرد.

مایکل فلین مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا نیز آزمایش موشکی ایران را نشانگر "نقش بی‌ثبات کننده ایران در خاورمیانه" دانست و افزود که آمریکا این اقدامات که امنیت، توسعه و ثبات در منطقه و در ورای آن را تهدید می‌کند محکوم می‌کند و آن را تهدیدی برای جان آمریکایی‌ها قلمداد کرد.

ترامپ نیز در واکنش به آزمایش موشکی ایران، این کشور را در توییتر مخاطب قرار داد و ضمن انتقاد از برجام نوشت: "ایران نفس‌های آخرش را می‌کشید و در آستانه فروپاشی بود تا این که آمریکا با توافق هسته‌ای جان دوباره‌ای به آن بخشید: 150 میلیارد دلار".

به گفته ترامپ، ایران "باید سپاسگزار آمریکا باشد که چنین توافق بدی را امضا کرده است".

بیشترین بازدید موضوعات مهم