آیا مشاور حقوقی ایرانی ترامپ، خواب تهران را آشفته خواهد کرد؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ماکان دل‌رحیم، حقوقدانی ایرانی‌تبار، مشاور حقوقی دونالد ترامپ شد ولی کسی هنوز نمی‌داند که دل دل‌رحیم برای ایران به رحم‌ خواهد آمد یا او به آشفته کردن خواب تهران به ترامپ کمک خواهد کرد.

اگر چه این روزها دونالد ترامپ به اندازه کافی خواب تهران را آشفته کرده است، لیکن با انتخاب یک ایرانی به عنوان مشاور حقوقی خود، نشان داد که مشکل او با مردم ایران نیست، بلکه با دولت ایران است.

ماکان دل‌رحیم، مشاور حقوقی جدید دونال ترامپ، از دانشگاه جورج واشنگتن دکترای حقوق قضایی دریافت کرده است. او فوق لیسانس خودش را از دانشگاه جان هاپکینز و لیسانسش را از دانشگاه کالیفرنیا گرفته است.

دل‌رحیم که یک کلیمی متولد شهر شیراز است، صاحب یکی از شرکت‌های وکالت نامدار در آمریکاست و وکالت شرکت‌های معروفی چون "اوراکل" را برعهده داشته و در دانشگاه‌های معتبری چون «دانشگاه پپرداین» در مالیبوی کالیفرنیا، حقوق تدریس کرده است.

او در سال 1998 میلادی یکی از مشاوران حقوقی کمیته قضایی سنای آمریکا بود. در سال 2000 به عنوان رئیس مشاوران و مسئول کارکنان حقوقی این کمیته انتخاب شد.

از دیگر سوابق ماکان دل‌رحیم می‌توان به کار کردن روی پرونده نامزدهای دادگاه استیناف ایالات متحده آمریکا یاد کرد. سوابقی از درگیری سیاسی او با اعضای حزب دموکرات مجلس سنا هم در کارنامه او وجود دارد.

بازفید در این باره نوشته است که ماکان دل‌رحیم، کارش رایزنی برای تایید صلاحیت مقام‌های قضایی جمهوری‌خواه در کنگره بوده است و در سال‌های 1998 تا 2003 به مدت 5 سال کارمند کمیته قضایی مجلس سنا بوده است و دو سال آخر را مدیر کارکنان و همچنین مشاور ارشد این کمیته بوده است.

در دور اول ریاست جمهوری جرج بوش در سال 2003 میلادی، دل‌رحیم به عضویت کمیسیون اصلاح اداره مبارزه با انحصار شرکت‌ها در وزارت دادگستری آمریکا منصوب شد.

او سال گذشته در مقاله‌ای که در نیویورک‌پست منتشر شد به شکل علنی از دونالد ترامپ حمایت کرد و گفت که اگر چه ترامپ اولین انتخاب او نیست، اما در مقابل هیلاری کلینتون، به عنوان یک محافظه‌کار و جمهوری‌خواه به ترامپ رای خواهد داد.

اگر چه از دل‌رحیم به عنوان یک فرد محافظه‌کار و نزدیک به جمهوری‌خواهان یاد می‌شود، ولی هنوز مشخص نیست که این حقوقدان ایرانی چه مشورتی به دونالد ترامپ خواهد داد. شاید در آینده نزدیک مشخص شود که برای دولت ایران آرامش به ارمغان خواهد آورد یا کابوس تهران خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size