مشاور خامنه‌ای: به برنامه موشکی ادامه می‌دهیم.. ترامپ بی تجربه به رجزخوانی پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی اکبر ولایتی مشاور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در امور بین‌الملل، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را «بی تجربه» توصیف کرد و گفت که ایران به برنامه موشکی خود ادامه خواهد داد.

این سخنان یک روز پس از آن ایراد می‌شود که دولت آمریکا، رسما به ایران به خاطر آزمایش موشکی و دیگر سیاست‌هایش منطقه، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران ایران، ترامپ پنجشنبه 2 فوریه گفت: «ایران به فعالیت‌های موشکی خود با قدرت ادامه خواهد داد».

ولایتی همچنین با اشاره به انتقادهای دولت آمریکا نسبت به آزمایش‌های موشکی ایران گفت: "این اولین بار نیست که یک فرد بی‌تجربه ایران را تهدید می‌کند، حکومت جدید آمریکا نیز متوجه خواهد شد که تهدید ایران کارساز نیست و باید رجزخوانی‌های بی‌پشتوانه را تمام کند."

مشاور امور بین الملل علی خامنه‌ای، رهبر ایران همچنین اضافه کرد: «ایران برای دفاع از خود، از هیچ کشوری اجازه نمی‌گیرد».

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه 1 فوریه، رسما به ایران به خاطر انجام آزمایش موشک بالستیک، هشدار شددی اللحن داد

ژنرال مایکل فلین مشاور امنیت ملی آمریکا، در نطقی، رسانه‌ای گفت: «ایالات متحده چهارشنبه به ایران رسما به خاطر فعالیت‌ بی‌ثباتی آورش پس از اجرای آزمایش موشکی در ابتدای هفته، هشدار داد».

او افزود: «اقدام‌های اخیر ایران از جمله شلیک موشک بالستیک که اقدامی تحریک کننده است و همچنین حمله به ناوچه نیروی دریایی سعودی توسط شبه‌نظامیان حوثی پشتیبانی شده از سوی ایران، به جامعه جهانی نشان می‌دهد که اقدام‌های ایران در ایجاد بی ثباتی در منطقه خاورمیانه، همچنان روشن و ادامه دار است».

او تاکید کرد: «آزمایش موشک بالستیک توسط ایران، نقض آشکار قطعنامه 2231 شورای امنیت ملی است که ایران را از هر نوع فعالیت موشک‌های بالستیکی قادر به حمل کلاهک اتمی منع می‌کند».

حسین دهقان وزیر دفاع ایران چهارشنبه با تایید انجام آزمایش موشکی توسط این کشور، گفت که این آزمایش، مغایرتی با توافق هسته‌ای و قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد ندارد.

کاخ سفید آمریکا دوشنبه 30 ژانویه اعلام کرد که ایران روز یکشنبه 29 ژانویه، اقدام به آزمایش موشک بالستیک کرده است.

از سویی به درخواست آمریکا، شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه جلسه اضطراری خواهد داشت تا آزمایش اخیر موشک بالستیک از سوی ایران را مورد بحث قرار دهد.

اتحادیه اروپا سه‌شنبه 31 ژانویه هم از ایران خواست از «عمیق‌تر کردن بی‌اعتمادی» دست بردارد.

بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، که بعد از توافق اتمی با ایران صادر شد، از ایران خواسته شده تا از آزمایش‌های موشکی خودداری کند. اما این دومین آزمایش موشکی ایران از ماه ژوئیه گذشته تاکنون است.

از سوی دیگر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، سه‌شنبه به آمریکا هشدار داد و از این کشور خواست به دنبال «بهانه» برای ایجاد «تنش‌های جدید» نباشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size